اخباررویدادها

کارگاه آموزشی تخصصی آنلی

ورکشاپ تخصصی آنلی

اطلاعات برگزاری این دوره

 • تاریخ برگزاری کارگاه آموزشی تخصصی آنلی 17 تیرماه 1398  (برگزار شد )
 • مکان برگزاری : تهران خیابان سعدی شمالی
 • موضوع : اتوماسیون و برق صنعتی ( برند آنلی )
 • طول دوره : یک روزه
 • مدت زمان دوره : 2 ساعت
 • هزینه ورکشاپ: کاملا رایگان
 • ساعت برگزاری : 14:45 الی 17
 • مهلت ثبت نام : تا 13 تیر ماه

مباحث این دوره

 • تاریخچه و مفاهیم اتوماسیون صنعتی
 • مفاهیم کنترل صنعتی
 • آشنایی با ترموستات ها
 • معرفی محصولات برند آنلی
 • کار با دستگاه

"<yoastmark

در این دوره مباحث زیر رو بررسی کردیم :

اتوماسیون و اتوماسیون صنعتی چیست

تعریف اتوماسیون

اتوماسیون یا Automation یک واژه­ انگلیسی است که می­توان معنای آن را «خودکار نمودن» دانست. اما هنوز معادل مناسبی در زبان فارسی برای این واژه ارایه نشده است.

اگرچه در برخی مستندات فارسی از واژه «خودکار سازی» به جای اتوماسیون استفاده شده؛ اما این واژه هنوز از پذیرش بالا و قابل قبولی در جامعه علمی و صنعتی کشور برخوردار نشده است.
اتوماسیون، مفهومی است که به اجرای خود به خود امور و کاهش یا حذف نقش عامل انسانی در انجام کارها اشاه دارد. بنابراین باید به این نکته توجه داشت که اتوماسیون به خودی خود یک مفهوم است و به یک محصول یا فناوری خاص اشاره ندارد.

تاریخچه اتوماسیون

شاید نتوان در تاریخ، زمان دقیقی را به عنوان نقطه آغازین بهره گیری بشر از اتوماسیون مشخص نمود؛ اما آن چه مسلم است این که بشر همواره در طول تاریخ حیات خویش، از یک سو به دلیل تمایل ذاتی به تفکر و گشودن افق های جدید در زندگی خود با بهره گیری از قوهی خلاقه و از سوی دیگر انزجار نسبت به انجام کارهای فیزیکی تکراری و ملال آور و همچنین دوری جستن از خطرات و تهدیدات احتمالی، به دنبال راهکارهایی جهت تسهیل و تسریع امور خود از طریق انجام ساده یا خود به خود آنها بوده است. این تمایل ذاتی بشر، باعث روی آوردن وی به استفاده از « ابزار » برای انجام کارهایش شده که رفته رفته مفهومی به نام « مکانیزاسیون » و بعد از آن « اتوماسیون » را وارد زندگی وی ساخته است.

در این جا ذکر این نکته ضروری است که دو مفهوم « مکانیزاسیون » و « اتوماسیون » دارای تفاوتهایی با یکدیگر هستند و نباید این دو مفهوم را یکسان قلمداد نمود؛ مکانیزاسیون به استفاده از ابزار به منظور کاهش بار فیزیکی و به قولی کار ماهیچه ای بشر اشاره دارد؛ در حالی که در مفهوم اتوماسیون، کاهش بار ذهنی و مغزی بشر نیز نهفته است؛ بدین معنی که اتوماسیون را میتوان، به مفهوم استفاده از ابزار به منظور کاهش بار کاری مغزی و ماهیچه ای انسان قلمداد نمود. بنابراین اتوماسیون گستره ای فراتر از مکانیزاسیون داشته و در بر گیرنده مکانیزاسیون نیز هست.

با توجه به آنچه گفته شد اتوماسیون مفهوم جدیدی نیست و می توان آن را هم عصر و هم سن انسان دانست؛ اما به طور حتم اجرای آن در هر عصر و دوره ای با بهره گیری از ابزار و فناوری های همان عصر امکان پذیر بوده است.
با توجه به آن چه پیرامون مفهوم اتوماسیون گفته شد می توان «اتوماسیون صنعتی» را با مفهوم کاهش یا حذف نقش عامل انسانی در فرآیندهای صنعتی معادل دانست.

اتوماسیون صنعتی

« اتوماسیون صنعتی » را می توان با مفهوم کاهش یا حذف نقش عامل انسانی در فرآیندهای صنعتی معادل دانست.

اتوماسیون صنعتی در دنیای کنونی با بهره گیری از فناوری های پیشرفته اندازه گیری، الکترونیک، مکانیک، سخت افزار و نرم افزار رایانه، تئوری های کنترل و فناوری ارتباطات و تبادل اطلاعات پیاده سازی می شود.
اما بسیاری از کارشناسان و صاحبنظران بر این باورند که اتوماسیون صنعتی به معنای امروزی آن، در سال ۱۹۵۲ با ساخت اولین ماشین کنترل عددی (NC) در دانشگاه MIT متولد شد. مشخصه بارز این ماشین عبارت بود از جایگزینی کنترل انسانی با اتوماسیون قابل برنامه ریزی که در آن عملیات ماشین به وسیله  اعداد و نشانه ها کنترل می شد. در این ماشین مجموعه ای از اعداد، یک برنامه را شکل می دادند که ماشین را برای تولید قطعه هدایت می کرد. در نتیجه، در این نوع ماشین ها برای تولید محصول جدید، به جای این که ماشین تعویض گردد، تنها برنامه آن تعویض می شد که این موضوع به بالارفتن سطح انعطاف پذیری منجر گردید.

بسترهای عمده حضور اتوماسیون صنعتی

به طور کلی می توان چهار بستر عمده زیر را برای حضور اتوماسیون صنعتی مطرح کرد:
۱. صنایع خطرناک نظیر صنایع شیمیایی و صنایع تولید مهمات که کوچکترین تعلل و اشتباه در آنها باعث بروز خسارات و صدمات جانی و مالی قابل توجه و جبران ناپذیر می شود؛

۲. صنایع فناورانه ای که انجام بسیاری از بخش های تولید در آنها توسط انسان به دلایل مختلف اعم از ابعاد بسیار کوچک یا بسیار بزرگ اصولاً ممکن نیست، همچون صنایع تولید نیمه هادی؛

۳. اجرای مأموریت در شرایطی که انسان اصولاً توان حضور در شرایط مربوطه را ندارد؛

۴. صنایعی که اجرای روند تولید در آنها توسط انسان امکان پذیر است؛ اما به دلیل لزوم افزایش بهره وری، سرعت تولید، کمیت تولید، کاهش قیمت، کاهش ضایعات و حفظ محیط زیست استفاده از اتوماسیون نتایج بهتری را به همراه دارد که در این خصوص می توان به صنایع خودرو سازی اشاره نمود.

 

مزایای اتوماسیون صنعتی

با توجه به آن چه گفته شد می توان مزایای اتوماسیون را به قرار زیر برشمرد:
• افزایش کیفیت محصول و پایداری کیفیت؛
• افزایش سرعت تولید؛
• افزایش انعطاف پذیری خط یا فرآیند تولید؛
• افزایش ایمنی؛
• افزایش امکان نظارت و پایش تولید؛
• افزایش بهره وری؛
• افزایش سطح پذیرش اقدامات توسعه ای؛
• کاهش ضایعات؛
• کاهش مصرف انرژی؛
• کاهش آلودگی های زیست محیطی؛
• کاهش هزینه تولید؛
• کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری به واسطه فراهم شدن امکان بهره گیری از روش ها و تجهیزات تعمیر و نگهداری پیشگیرانه و پیشگویانه؛
• امکان ایجاد پایگاه های اطلاعاتی در خصوص اطلاعات تولید؛
• امکان ایجاد مکانیزم های پیش بینی حوادث قبل از وقوع
• امکان ایجاد مکانیزم های تحلیل و علت یابی حوادث؛
• امکان انجام کارها و فعالیت هایی که انجام آنها برای انسان بسیار مضر و پرمخاطره است یا اصولاً امکانپذیر نیست.

موانع توسعه اتوماسیون صنعتی

یکی از مسایل چالش برانگیز پیرامون اتوماسیون صنعتی، ارتباط اتوماسیون با بیکاری است و می توان معتقدان به این باور غلط را که اتوماسیون موجب بیکاری نیروی کار می شود عمده ترین مانع بر سر راه توسعه اتوماسیون دانست.
به طور کلی می توان دلایل زیر را برای مقابله احتمالی با توسعه اتوماسیون صنعتی مطرح کرد:

 • مقاومت ذاتی بسیاری از افراد در برابر تغییر؛
 • بدیهی است بهره برداری بهینه از سامانه های اتوماسیون صنعتی نیاز به آموزش دارد و بسیاری از افراد اراده چندانی جهت فراگیری مهارت های جدید ندارند؛
 • ترس کارشناسان و مدیران بخش های تولیدی به از دست دادن شغل خود به علت احساس عدم آشنایی به سامانه های جدید؛
 • کمبود نیروی متخصص در زمینه اتوماسیون در مجموعه های تولیدی؛
 • بیم از دست دادن شغل از سوی کارگران واحدهای تولیدی، با این تصور که سامانه اتوماسیون جایگزین آنها خواهد شد. گفتنی است تجارب نشان می دهد که بسیاری از اختلالات ایجاد شده در سامانه های اتوماسیون صنعتی در بدو ورود به کارخانجات به دلیل صدماتی بوده که به صورت عمدی از سوی کارگران به سامانه وارد شده است.
 • تجارب نا مطلوب برخی صاحبان صنایع و مدیران کارخانجات از بکارگیری سامانه های اتوماسیون صنعتی، به دلیل اجرای غیر کارشناسانه و غیر اصولی این سامانه ها و عدم ارایه آموزش های لازم به کاربران نهایی سامانه.

کنترل صنعتی و کنترل کننده ها :

همه ما در زندگی روزمره خود واژه کنترل را زیاد شنیده ایم و یا بکربرده ایم که ملموس ترین آنها کنترل صنعتی است.

اساسا کلمه کنترل وقتی بکار می رود که بخواهیم نحوه رفتار و عملکرد یک پروسه یا فرآیند بگونه ای باشد که مورد نظر ماست.

علم کنترل علمی اس که درباره چگونگی در اختیار در آوردن و هدایت رفتار های پروسه ها صحبت میکند.

ساختار PID و طرز کار آن

بیایید پیش از توضیح  کنترل کننده PID درباره‌ی سیستم کنترل تجدیدنظر کنیم. دو نوع سیستم وجود دارد: سیستم حلقه باز و سیستم حلقه بسته، سیستم حلقه باز به‌عنوان سیستم کنترل نشده نیز شناخته می‌شود و سیستم حلقه بسته به‌عنوان سیستم کنترل‌شده شناخته می‌شود. در سیستم حلقه باز، خروجی کنترل نشده است چون‌که در این سیستم فیدبکی وجود ندارد و در یک سیستم حلقه بسته خروجی با کمک کنترل کننده، کنترل می‌شود و این سیستم به یک یا تعداد بیشتری مسیر فیدبک نیاز دارد. یک سیستم حلقه باز بسیار ساده است اما در کاربردهای کنترل صنعتی مفید نیست چون این سیستم کنترل نشده است. سیستم حلقه بسته پیچیده است اما برای کاربردهای صنعتی پراستفاده است چون خروجی این سیستم می‌تواند در یک مقدار موردنظر پایدار باشد. PID مثالی از یک سیستم حلقه بسته است. نمودار بلوکی این سیستم در شکل 2 نمایش داده‌شده است:

شکل 2: سیستم‌های حلقه باز و حلقه بسته برای کنترل کننده‌ها

یک سیستم حلقه بسته به‌عنوان سیستم کنترل فیدبک نیز شناخته می‌شود و این نوع از سیستم برای طراحی سیستم به‌طور خودکار پایدار، در خروجی موردنظر و یا مرجع، استفاده می‌شود. به این دلیل، آن سیستم یک سیگنال خطا تولید می‌کند.

سیگنال خطا (e(t اختلاف بین خروجی (y(t و سیگنال مبنا (u(t است، وقتی‌که این خطا صفر است به این معنا است که خروجی موردنظر به‌دست‌آمده است و در این شرایط خروجی همانند سیگنال مبنا است.

برای مثال

یک ماشین خشک‌کنی چندین مرتبه که از پیش تعیین‌شده است; کار می‌کند. وقتی‌که ماشین خشک‌کنی روشن می‌شود; تایمر شروع می‌کند و تا زمانی که شمارش تایمر تمام شود; ماشین خشک‌کنی ادامه می‌دهد و خروجی یعنی لباس خشک را می‌دهد. این یک سیستم حلقه باز ساده است که خروجی نیازی به کنترل شدن ندارد و هیچ مسیر فیدبکی لازم نیست; اگر در این سیستم ما از یک سنسور رطوبت‌سنج که مسیر فیدبک را فراهم می‌کند; استفاده کنیم و آن را با نقطه تنظیم‌شده مقایسه کنیم و خطایی را تولید کنیم; ماشین خشک‌کنی تا زمانی به کارش ادامه می‌دهد که این خطا صفر شود; این بدان معناست که وقتی رطوبت پارچه برابر رطوبت تنظیم‌شده است; ماشین خشک‌کنی; کارکردن را متوقف می‌کند; در سیستم حلقه باز; ماشین خشک‌کنی برای زمان ثابتی; صرف‌نظر از این‌که لباس خشک یا خیس است; کار می‌کند. اما در سیستم حلقه بسته; ماشین خشک‌کنی برای زمان ثابتی کار نمی‌کند; ماشین خشک‌کنی تا زمانی که لباس خشک شود، کارمی کند; این فایده سیستم حلقه بسته و استفاده از کنترل کننده است.

کنترل کننده PID و طرز کار آن

پس کنترل کننده PID چیست؟  کنترل کننده PID  در سراسر جهان پذیرفته ‌شده است و پرکاربردترین کنترل کننده در کاربردهای صنعتی است، چون‌که کنترل کننده PID ساده است، پایداری خوب و پاسخ سریعی را فراهم می‌کند. PID مخفف عبارت‌های Proportional تناسب، Integral  انتگرال، Derivative  مشتق است.  در هر کاربردی ضریب این سه عملیات برای به دست آوردن کنترل و پاسخ بهینه متفاوت است.  ورودی کنترل کننده سیگنال خطا است و خروجی به دستگاه یا فرایند داده می‌شود. سیگنال خروجی کنترل کننده به روشی تولیدشده است که خروجی دستگاه برای رسیدن به مقدار موردنظر تلاش می‌کند.

کنترل کننده PID یک سیستم حلقه بسته است که سیستم کنترل فیدبک دارد و متغیر فرایند (متغیر فیدبک) را با نقطه تنظیم‌شده مقایسه می‌کند و سیگنال خطایی تولید می‌کند و بر طبق آن، خروجی سیستم را تنظیم می‌کند. این فرایند تا اینکه خطا صفر شود یا مقدار متغیرهای فرایند با مقدار تنظیم‌شده برابر شوند، ادامه می‌یابد.

* ما درباره‌ی عملیات تناست، انتگرال و مشتق بعداً در این مقاله، یاد می‌گیریم.

کنترل کننده‌ی PID نتایج بهتری نسبت به کنترل کننده خاموش/روشن می‌دهد. در کنترل کننده خاموش/روشن، تنها دو وضعیت برای کنترل سیستم در دسترس است. آن تنها می‌تواند خاموش و یا روشن باشد. کنترل کننده خاموش/روشن وقتی‌که مقدار فرایند کمتر از نقطه تنظیم ‌شده است روشن خواهد شد و وقتی‌که مقدار فرایند بزرگ‌تر از نقطه تنظیم‌شده است، می‌تواند خاموش شود. در این کنترل کننده خروجی هیچ‌ وقت پایدار نمی‌شود، خروجی همیشه در حدود نقطه تنظیم‌شده نوسان می‌کند. اما کنترل کننده PID نسبت به کنترل کننده خاموش/روشن دقیق‌تر و پایدارتر است.

اجازه دهید به ما تا این سه عامل را یکی‌یکی بفهمیم:

پاسخ تناسبی P

P با مقدار واقعی خطا متناسب است. اگر خطا بزرگ باشد، خروجی کنترل کننده هم بزرگ است و اگر خطا کوچک باشد خروجی کنترل هم کوچک است اما ضریب بهره Kp است. همچنین در نظر بگیرید، سرعت پاسخ هم به‌طور مستقیم با ضریب بهره تناسبی (Kp)، متناسب است. بنابراین سرعت پاسخ با افزایش مقدار Kp زیاد می‌شود اما اگر Kp بیش از محدوده معمول افزایش یابد، متغیر فرایند شروع به نوسان کردن در سرعت بالا می‌کند و سیستم را ناپایدار می‌سازد.

(y(t) ∝ e(t

(y(t) = kp * e(t

که Kp، یک عامل بهره تناسب است.

پاسخ تناسبی کنترل کننده PID

در اینجا، همان‌طور که در تساوی بالا نشان داده‌شده، خطای به‌دست‌آمده در ضریب بهره تناسبی (ثابت تناسب) ضرب شده است. اگر فقط کنترل کننده P استفاده شود، در آن زمان، ریست دستی لازم است چون خطای حالت پایدار (آفست) باقی می‌ماند.

پاسخ انتگرالی (I)

به‌طورکلی کنترل کننده انتگرالی برای کاهش خطای حالت پایدار استفاده می‌شود. I، انتگرال (نسبت به زمان) مقدار واقعی خطا است، به سبب انتگرال‌گیری، مقدار خطای بسیار کمی، پاسخ انتگرالی بسیار بزرگی را نتیجه می‌دهد. عملیات کنترل کننده انتگرالی ادامه می‌یابد تا خطا صفر شود.

(y(t) ∝ ∫ e(t)y(t) = ki ∫ e(t

که Ki، یک عامل بهره تناسب است.

پاسخ انتگرالی کنترل کننده PID

 

بهره انتگرال با سرعت پاسخ‌گویی رابطه معکوس دارد، افزایش Ki، سرعت پاسخگویی را کاهش می‌دهد. کنترل کننده‌های انتگرالی و تناسبی به‌طور ترکیبی (کنترل کننده PI) برای پاسخ پایدار و سرعت پاسخ خوب، استفاده می‌شوند.

پاسخ مشتق گیر D

کنترل کننده مشتق گیر به‌صورت ترکیب PD و یا PID استفاده می‌شود. کنترل کننده مشتق گیر هیچ‌گاه به‌تنهایی استفاده نمی‌شود چون اگر خطا ثابت (غیر صفر) باشد، خروجی کنترل کننده صفر خواهد شد. در این وضعیت، کنترل کننده مانند حالت خطای صفر رفتار می‌کند، اما درواقع مقداری خطا (ثابت) وجود دارد. همان‌طور که در رابطه نشان داده‌شده است، خروجی کنترل کننده مشتق گیر رابطه مستقیمی با سرعت تغییر خطا نسبت به زمان دارد. با حذف علامت تناسب، ما به ثابت بهره مشتق (Kd) می‌رسیم. به‌طورکلی کنترل کننده‌های مشتق گیر زمانی استفاده می‌شوند که متغیرهای فرایند شروع به نوسان کنند یا تغییرات در سرعت بسیار بالا داشته باشند. کنترل کننده‌های مشتقی همچنین برای پیش‌بینی عملکرد آینده خطا، به‌وسیله‌ی منحنی خطا استفاده می‌شوند. رابطه ریاضی به‌صورت نشان داده‌شده در زیر است:

y(t) ∝ de(t)/dty(t) = Kd * de(t)/dt

که Kd یک عامل بهره تناسب است.

پاسخ مشتقی کنترل کننده PID

 

کنترل کننده تناسبی و انتگرالی (PI)

این کنترل کننده، ترکیب کنترل کننده I و P است. همان‌طور که در معادله ریاضی زیر نشان داده‌شده است، خروجی کنترل کننده جمع پاسخ‌های انتگرالی و تناسبی است.

y(t) ∝ (e(t) + ∫ e(t) dt)y(t) = kp *e(t) + ki ∫ e(t) dt

کنترل کننده مشتقی و تناسبی (PD)

این کنترل کننده ترکیب کنترل کننده‌های P و D است. خروجی کنترل کننده مجموع پاسخ‌های مشتقی و تناسبی است. رابطه ریاضی کنترل کننده PD در زیر نمایش داده‌شده است.

y(t) ∝ (e(t) + de(t)/dt)y(t) = kp *e(t) + kd * de(t)/dt

کنترل کننده تناسبی، انتگرالی و مشتقی ( PID )

این کنترل کننده ترکیب کنترل کننده‌های P، I و D است. خروجی کنترل کننده مجموع پاسخ‌های تناسبی، انتگرالی و مشتقی است.

کاربردهای کنترل کننده PID

کنترل دما

اجازه دهید که مثالی از AC(تهویه کننده هوا) هر دستگاه (فرایندی) بزنیم. نقطه تنظیم‌شده دمای 20 درجه سلسیوس است و دمای فعلی اندازه‌گیری شده به‌وسیله‌ی سنسور 28 درجه سلسیوس است. هدف ما اجرای سیستم تهویه مطبوع در دمای موردنظر 20 درج سلسیوس است. اکنون کنترل کننده سیستم تهویه مطبوع، سیگنالی بر طبق خطای 8 درجه سلسیوس ایجاد می‌کند و این سیگنال به تهویه کننده هوا داده می‌شود. بر طبق این سیگنال خروجی تهویه کننده هوا تغییر می‌کند و دما به 25 درجه سلسیوس کاهش می‌یابد. تعداد بیشتری از چنین فرایندی تکرار خواهد شد تا سنسور دما، دمای موردنظر را اندازه‌گیری کند. وقتی‌که خطا صفر است، کنترل کننده فرمان توقف را به تهویه کننده هوا می‌دهد و دوباره دما تا مقدار معین افزایش می‌یابد و دوباره خطا ایجاد می‌شود و فرایند مشابهی به‌طور پیوسته تکرار می‌شود.

 

معرفی محصولات

 

استفاده از ویدیو برای معرفی محصولات آنلی :

پخش ویدیو

تایمر ها :

 • تایمر های آنالوگ:

             – تایمر مولتی ولت مولتی رنج      

Multi-Range Analogue Timer     (H3B-R)

كاركرد در ولتاژهاي AC/DC(V):24~240 (حفاظت شده در برابر نوسان برق)

داراي 5 مدل مختلف

هر مدل داراي 4 رنج قابل تغيير

برنامه ريزي به دو روش

1- عملكرد معمولي  2- عملكرد فلاشر(لحظه اي)

دقت بسيار بالا

عمر طولاني

اقتصادي

 

– تایمر مولتی ولت مولتی رنج 8پایه 

(H3C-R)  Multi-Function Analogue Timer

– تایمر مولتی ولت مولتی رنج 11پایه

(H3C-R11) Multi-Function Analogue Timer

تايمر مولتي ولت- مولتي رنج 8 پايه و 11 پایه

كاركرد در ولتاژهاي AC/DC(V):24~240 (حفاظت شده در برابر نوسان برق)

14 رنج كاري قابل تغيير(از 300H تا0/2S)

برنامه ريزي به 8 روش:

عملكرد معمولي

عملكرد فلاشر(لحظه اي)

عملكرد با فاصله زماني و چشمك زن

عملكرد به صورت تكراري و غير تكراري

عمر طولاني

دقت بسيار بالا

كاربردي ترين تايمر دنيا

 

– تایمر دوزمانه

Twin Timer (ET2-41)

تایمر دو زمانه مولتی رنج-مولتی ولت کتابی

ولتاژ تغذیه 24~240v AC/DC

دارای4 کنتاکت فرمان 2C/1A1C

1s/3S/10s/30s/100s/300s/30m/300m30h/300h

 

 • تایمر های دیجیتال :

–  تایمر مولتی رنج با دو صفحه نمایش

Multi-Function Digital Timer-Duall Disply (H5CLR)

قابليت برنامه ريزي به 11 مدل مختلف براي كارايي هاي متنوع

هفت سگمنت روي صفحه نمايش براي استفاده آسانتر

قابليت برنامه ريزي از001/0 ثانيه تا 9999 ساعت

دقت اندازه گيري تا 001/0 ثانيه

قابليت شمارش به ترتيب و بالعكس(معكوس)

حفاظت شده در برابر نوسانات برق

داراي حافظه براي عملكردهاي مختلف

كنترل دستي

 

– تایمر هفتگی با قابلیت برنامه پذیری وسیع

Weekly Programmable Timer   (APT-9S)

قابليت برنامه ريزي روزهاي هفته

80 برنامه در هر روز

برنامه ريزي مختلف در هر روز هفته

داراي باتري لتيومي(داراي شارژ تا يك سال در مواقع قطع برق)

داراي اسيلاتور كريستال براي دقت بسيار بالا

داراي LCD نوراني براي مشاهده بهتر

حفاظت شده در برابر نوسانات برق

 

– تایمر هفتگی با قابلیت برنامه پذیری

Weekly Programmable Timer   (APT-6S)

قابليت برنامه ريزي روزهاي هفته

8 مدل زمانبندی مختلف در هر روز

15 حالت ترکیب روز های هفته

داراي باتري لتيومي(داراي شارژ تا يك سال در مواقع قطع برق)

داراي اسيلاتور كريستال براي دقت بسيار بالا

حفاظت شده در برابر نوسانات برق

 

 

شمارنده ها:

 

 • کانتر پیش تنظیم دیجیتال با دو صفحه نمایش

Multi-Function Digital Counter   (H5KLR)

قابل استفاده همراه با سنسور، چشم هاي نوري ميكروسوئچ

حفاظت شده در برابر نوسانات برق و فركانس هاي مختلف

سرعت و دقت بالا(شمارش تا 10000شماره در ثانيه)

قابليت تنظيم Online در مواقع تغيير برنامه

قابليت شمارش به ترتيب و معكوس(Up/Down)

داراي حافظه براي هر نوع عملكرد

داراي دو فرمان مستقل از هم

كنترل دستي

 

 • کانتر/تایمر مولتی قابل برنامه ریزی با دو صفحه نمایش

Multi-Function Digital Counter/Timer (H8DA)

كانتر/ تايمر مولتي فانكشن با برنامه ريزي بسيار وسيع با دو صفحه نمايش

عملكرد كانتر و يا تايمر(هر دو در يك دستگاه)

كانتر:

قابل استفاده همراه با سنسور، چشم هاي نوري و ميكروسوئيچ

سرعت و دقت بالا(شمارش تا 10.000 شماره در ثانيه)

قابليت تنظيم Online در مواقع تغيير برنامه

قابليت شمارش به ترتيب و معكوس(Up/Down)

داراي حافظه براي عملكردهاي مختلف

كنترل دستي

تايمر:

قابليت برنامه ريزي به 11 مدل مختلف براي كارايي هاي متنوع

قابليت برنامه ريزي از 001/0 ثانيه تا 9999 ساعت و 59 دقيقه

دقت اندازه گيري تا 001/0 ثانيه

قابليت شمارش به ترتيب و معكوس

داراي حافظه براي عملكردهاي مختلف

كنترل دستي

 

 

رله ها:

     رله های شیشه ای :

 • رله شیشه ای چراغدار 8 پایه 5 آمپر دو کنتاکت

220VAC و 24VDC    (AHC2N)

 

 • رله شیشه ای چراغدار 14 پایه 5 آمپر دو کنتاکت

220VAC و 24VDC    (AHC4N)

رله هاي شيشه اي LED دار

2 مدل مختلف

2 كنتاكت 5 آمپر، 8 پایه

2 كنتاكت 5 آمپر،14 پایه

ولتاژهاي مختلف AC/DC(V):24~220

داراي LED جهت كاربرد بهتر

زمان قطع و وصل بسيار سريع 15m sec

كيفيت بسيار عالي

سنسورها:

     چشم الکترونیکی:

 • چشم الکترونیکی یکطرفه PF-100D-R  &  PF-200D-R

ولتاژ تغذيه AC/DC(V): 12~240

حفاظت شده در برابر نوسانات برق

داراي دو مدل براي فواصل مختلف

فاصله يك متري PF-100D-R     فاصله دو متري PF-200D-R

بدون نياز به آينه

نوع عملكرد به صورت خطي

دقت بسيار بالا

كاربرد در صنايع مختلف

 

 • چشم الکترونیکی همراه با آینه PF-500M-R  &  PF-700M-R

چشم الكترونيكي همراه با آينه (مكعبي)

ولتاژ تغذيه AC/DC(V): 12~240

حفاظت شده در برابر نوسانات برق

داراي دو مدل براي فواصل مختلف

فاصله پنج متري PF-500D-R     فاصله هفت متري PF-700D-R

همراه با آينه

نوع عملكرد به صورت خطي

دقت بسيار بالا

كاربرد در صنايع مختلف

 

 • چشم الکترونیکی دو طرفه                             PS-2000T

چشم الكترونيكي دو طرفه (استوانه اي)

ولتاژ تغذيه (DC)10-30V

داراي دو مدل NPN,PNP

فاصله عملكرد 20m~0

دقت بسيار بالا

كاربرد در صنايع مختلف

 

 • چشم الکترونیکی دوطرفه استوانه ای PF-2000T-R

چشم الكترونيكي دو طرفه (استوانه اي)

ولتاژ تغذيه (DC)10-30V

داراي دو مدل NPN,PNP

فاصله عملكرد 20m~0

دقت بسيار بالا

كاربرد در صنايع مختلف

 

ترموکوپل و ترمومتر

ترموکوپل یکی از پر مصرف ترین سنسورهای اندازه گیری دما محسوب می گردد . این سنسورهای ساده با استفاده از اتصال یک فلز و آلیاژ آن و با توجه به اثر سیبک تولید می شوند و با همین مکانیزم ساده قادر به اندازه گیری دما به راحتی در رنج وسیعی از زیر صفر تا حدود ۱۷۰۰ درجه می باشند. با توجه به پدیده سیبک اتصال هر دو فلز از نوع مختلف باعث ایجاد ترموکوپل شده و تولید میلی ولتی متناسب با دمای اعمال شده می کند از این رو انواع مختلفی از ترموکوپل می توان تولید کرد در حالی که در استانداردهای متداول میتوان از انواع ۱۰ یا ۱۲ ترموکوپل یاد کرد که در مدلهای های مختلف و با اشکال گوناگون تولید می شود . با توجه به کاربرد ، محیط اندازه گیری دما ،رنج دما ، اندازه گیری دقیق از انواع ترموکوپل میتوان به انواع زیر اشاره کرد :

ترموکوپل تیپ K

ترموکوپل نوع K از سیم فلزی نیکل-کروم به نام تجاری کرومل(CHROMEL) ونیکل آلومینیوم به نام تجاری آلومل(ALUMEL) ساخته می شود.این ترموکوپل ارزان قیمت است و یکی از پرکاربردترین ترموکوپل ها می باشد. رنج عملکرد دمایی آن بین °C 200 -و °C 1350+ و حساسیت آن تقریبا ۴۱ ΜV/°C است و معمولا در دماهای بالا مورد استفاده قرار می گیرد. ترموکوپل نوع K بخاطر استفاده از مس خاصیت ضد اکسیداسیون دارد لذا در کوره ها که اکسیداسیون رخ می دهد مناسب تر می باشد.

ترموکوپل تیپ J

این ترموکوپل از فلز آهن و آلیاژهای مس – نیکل ساخته می شود. رنج دمایی این ترموکوپل بین °C180- و °C 750+ است. به دلیل احتمال اکسید شدن آهن این ترموکوپل، در صنایع قالب ریزی پلاستیک استفاده می شود. حساسیت ترموکوپل نوع J ، به اندازه ی ۵۵ ΜV/°Cاست و برای طرح های جدید توصیه می شود. در ترموکوپل نوع J به علت وجود آهن در مکانهایی که امکان اکسیداسیون وجود دارد استفاده نمی شود.

ترموکوپل تیپ E

ترموکوپل نوع E با استفاده از فلزات کرومل وکنستانتان ساخته می شود. محدوده ی عملکرد دمایی آن ، بین °C40-و °C 900+است. این ترموکوپل با ۶۸ ΜV/°C بیشترین حساسیت را دارد و می توان از آن در کاربردهای خلاء و مواردی که حسگر در آن حفاظت نشده است، استفاده کرد.

ترموکوپل تیپ T

ترموکوپل نوع T از مس CU و آلیاژ نیکل – مس(کنستانتان) ساخته می شود. محدوده ی عملکرد دمایی این نوع ترموکوپل ، بین °C250- و °C 400+است. این ترموکوپل نسبتا ارزان و برای کاربردهای با دمای پایین مناسب است و در برابر رطوبت مقاومت خوبی دارد. حساسیت این ترموکوپل ، ۴۶ ΜV/°C است.ترموکوپل نوع T در صنعت به دلیل اینکه نسبت به تمام انواع ترموکوپل خطیتر است و رنج درجه حرارت مناسبی دارد و همچنین از حساسیت خوبی برخوردار است در صنعت بیشتر مورد استفاده می گیرد.

ترموکوپل تایپ N

ترموکوپل نوع N از فلزهای NI-CR-SI به نام تجاری نیکروسیل NI-SI-MG به نام تجاری نیسیل( NISIL) ساخته می شود. محدوده دمائی آن بین°C270-و °C 1300+است. حساسیت این ترموکوپل ، به اندازۀ ۳۰ ΜV/°C است و معمولا در دماهای بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

ترموکوپل تیپ R

ترموکوپل نوع R از فلزهای پلاتین –رادیوم(۱۳% رادیوم) و پلاتین تشکیل می شود. این نوع ترموکوپل دارای دقت بالا و حساسیت آن حدود ۱۰ ΜV/°C می باشد. این ترموکوپل در محیطهای خنثی و اکسیدی و در دمای بالای °C 1400 تا °C 1550+ کاربرد دارد.

ترموکوپل تیپ S

ترموکوپل نوع S از فلزهای پلاتین –رادیوم(۱۰% رادیوم) و پلاتین تشکیل می شود. این نوع ترموکوپل دارای دقت بالا و حساسیت آن حدود ۱۰ ΜV/°C می باشد. این ترموکوپل از قدیمی ترین انواع PT-RH است وجهت اندازه گیری از صفر مطلق تا ۱۱۵۰ درجه سانتی گراد کاربرد دارد.

ترموکوپل تایپ B

ترموکوپل نوع B از فلزهای پلاتین –رادیوم(۳۰% رادیوم) و پلاتین –رادیوم(۶% رادیوم) تشکیل می شود. این ترموکوپل بالاترین نقطه ذوب ، دوام و استحکام را نسبت به دیگر PT- RH ها به دلیل مقدار بیشتر رودیوم در ساختار دارا میباشد و در محیطهای خنثی ، اکسیدی و احیایی تا دمای ۱۷۰۰ درجه سانتی گراد استفاده می شود.

 

ترموستات:

سنسورها المان های حس کننده یک سیستم می­باشند. از جمله این سنسورها می­توان به ترموکوپل ها و RTD اشاره کرد که توانایی حس کردن مقدار دما را دارند. حال برای اینکه  کاربر بتواند دمای این حسگر را بخواند می­تواند از ترموستات ­ها بهره بگیرد. در واقع یکی از قابلیت های مهم ترموستات توانایی نمایش دادن مقدار دمای مورد سنس است.
PT نماد شیمیایی برای پلاتین است ، ۱۰۰ مقاومت بر حسب اهم است برای  PT100  در دمای صفر درجه سانتی گراد. تغییرات مقاومت بر حسب دما عبارتند از : ۰٫۳۸۵ OHM/°C برای اروپا و ۰٫۳۹۲ OHM/°C برای عناصر آمریکایی.
بنابراین، با اندازه گیری مقاومت ما می توانیم درجه حرارت را محاسبه کنیم.
PT100 در دسته دما سنج های مقاومتی یعنی RTD ها قرار می گیرد.
سنسور RTD یا PT100 با دو، سه یا چهار سیم به دستگاه اندازه گیری متصل می شود.
همان طور که در بالا گفته شد در واقع با اندازه گیری مقاومت، دما تعیین می شود.
در هنگام اندازه گیری مقاومت، مقاومت کابل ها ی خروجی موجب بوجود آمدن خطا در اندازه گیری دما می شود. برای جبران این خطا از PT100 های سه سیم و چهار سیم استفاده می شود که با حذف خطای مقاومت کابل ها دقت اندازه گیری افزایش می یابد

ریشه لغوی

ترموستات از ترکیب کلمات یونانیThermo(گرما) و statos (توقف و ماندن) تشکیل شده است. بنابراین از ادغام این دو کلمه متوجه می­شویم که ترموستات وسیله ای است که گرما را در نقطه­ ی set شده حفظ می کند.

قابلیت

ترموستات ها علاوه بر نمایش دادن مقدار دما، قابلیت های دیگری نیز دارند. ترموستات ها میتواند دما یک محیط را ثابت نگه دارند. بعضی از ترموستات ها می توانند بیش از یک حسگر دما را به آنها متصل کرد تا دما را نمایش دهند. توانایی خواندن و نمایش مقدار دما را PLC ها نیز دارا می باشد. اما از آنجایی که شاید از لحاظ اقتصادی در خیلی از موارد استفاده از PLC ها توجیح نداشته باشند از ترموستات می توان بهره برد.بعضی از ترموستات ها همچنین قابلیت شبکه شدن در پروسه ی صنعتی را دارند. می توانند چندین آلارم را از آنها خواند. همچنین ترموستات ها قابلیت PID شدن را دارند که این قابلیت مهم باعث می شود که استفاده از این تجهیز را در مشعل ها افزایش دهد.

کاربرد

ترموستات ها مدهای کاری متنوعی دارند برای مثال می­توان به مد سرما و گرما در ترموستات ها اشاره کرد.همچنین مد کنترلی نیز در ترموستات تعریف می­شود. در واقع خروجی ترموستات می­تواند به مدهای مختلفی تعریف شود می­تواند خروجی ترموستات( یعنی روش­های رسیدن به دمای تنظیم شده توسط کاربر) بصورت ON/OFF باشدکه در این حالت خروجی ترموستات میتواند به صورت رله ای و یا SSR عمل کند. اما مد  پرکاربرد  دیگری نیز وجود دارد که آن را مد PID می­گویند. در مد PID کنترل به دلیل قطع و وصل زیاد فقط باید بصورت SSR انتخاب شود.

حالت ON/OFF  :  الف – رله ای    ب – SSR

حالت PID  : فقط حالت SSR

همچنین بعضی از ترموستات ها توانایی ذخیره سازی اطلاعات مربوط به دما را دارا می باشند که این کار باعث گسترش استفاده از این تجهیزات  می­شود.

قابلیت های ترموستات:

 1. دقت اندازه گیری بالا
 2. قابلیت کنترل دما در حالت سرد و گرم
 3. قابلیت متصل کردن انواع ترموکوپل­ ها و RTD ها به آن
 4. دارای خروجی SSR و یا رله ای
 5. قابلیت انتخاب شیوه کنترل  ON/OFF و یا PID
مواردی که در خرید ترموستات باید دانست:
 1. نحوه­ ی کنترل
 2. تعداد آلارم
 3. تعداد ورودی ترموکوپل یا RTD
 4. قابلیت نمایش خرابی
 5. ابعاد ترموستات

 

نشان دهنده و کنترل کننده های دما و رطوبت:

 • کنترلر حرارت ANLY_AT01:

 

 

AT01-400K
 • محدوده عملکرد 0~400 C
 • نمایشگر دو ردیفه 8 رقمی
 • ورودی TYPE K
 • تعریف عملکرد گرم کن و یا سرد کن
 • حداقل دقت اندازه گیری 3%± تمام رنج
 • کنترل به روش ON / OFF

تغذیه 100~240VAC

 

AT01-1200K
 • محدوده عملکرد 0~1200 C
 • نمایشگر دو ردیفه 8 رقمی
 • ورودی TYPE K
 • تعریف عملکرد گرم کن و یا سرد کن
 • حداقل دقت اندازه گیری 3%± تمام رنج
 • کنترل به روش ON / OFF

تغذیه 100~240VAC

 

AT01-Multi
 • محدوده عملکرد -200~1600 C
 • نمایشگر دو ردیفه 8 رقمی
 • مولتی ورودی K,J,S,R,PT100
 • تعریف عملکرد گرم کن و یا سرد کن
 • حداقل دقت اندازه گیری 3%± تمام رنج
 • کنترل به روش ON / OFF

تغذیه 100~240VAC

 

 • کنترلر حرارت (PID) ANLY_AT02:

AT-402 ، AT-502 ، AT-602 ،  AT-702، :AT-902

نشان دهنده، كنترل كننده دما(PID)

تنظيم و استفاده آسان

انتخاب نوع عملكرد ON/OFF,PID,PI,P (جبران سازي خطا)

خروجي رله و يا SSR به صورت دلخواه

ورودي انواع ترموكوپل (K,J,R) و سنسور PT100

قابل استفاده براي كوره ها و يخچال ها

داراي قفل پنل

داراي جبران سازي خطاي گذرا و ماندگار

در 5 سايز مختلف: 96×96، خوابيده 96×48، ايستاده 96×48، 48×48، 72×72

 

 • کنترلر حرارت ANLY_AT03:
AT03-DLS
 • محدوده عملکرد -50.0 ~ +125.0 C
 • همراه با سنسور
 • دقت 1 C
 • دارای 2 رله خروجی
 • قابلیت برنامه ریزی زمانی برای رله دوم
 • استفاده در پروسه های حرارتی و برودتی
 • تغذیه 100~240VAC

ابعاد فیزیکی 33h*76w*70mm

 

 

AT03-PT100
 • ورودی سنسور Pt 100 (سه سیم )
 • محدوده عملکرد -200.0 ~ 400 C
 • دقت 1 C
 • دارای 2 رله خروجی
 • قابلیت برنامه ریزی زمانی برای رله دوم
 • استفاده در پروسه های حرارتی و برودتی
 • تغذیه 100~240VAC

ابعاد فیزیکی 33h 76w 70d mm

 

AT03-K
 • محدوده عملکرد -50.0 ~1250 C
 • ورودی سنسور K-Type
 • دقت 1 C
 • دارای 2 رله خروجی
 • قابلیت برنامه ریزی زمانی برای رله دوم
 • استفاده در پروسه های حرارتی و برودتی

تغذیه 100~240AVC

 

 کنترلر رطوبت ANLY_HT03        
 • محدوده عملکرد 0~100%RH
 • دقت RH%±3
 • محدوده حرارتی -40~80 C
 • استفاده در پروسه های رطوبت زنی و رطوبت گیری
 • امکان نمایش دمای جاری
 • قابلیت ارائه با سنسور رطوبت صنعتی

تغذیه 100~240VAC

 

کنترل کننده  و نشان دهنده جریان و ولتاژ سه فاز:

جریان تکفاز و سه فاز 0 ~ 4000A

ولتاژ های فاز و خط 10 ~ 500VAC

فرکانس 40 ~ 70 Hz

شرایط محیطی :
رطوبت : کمتر از 85%
دما: 0 ~ 50 C

ابعاد 96*96
دارای آلارم ولتاژ بالا و پایین

برچسب ها
نمایش بیشتر

Derakhsheshco

درخشش الکتریک بین الملل مرجع پخش و توزیع تجهیزات تست و اندازه گیری ابزار دقیق، تجهیزات برق صنعتی و اتوماسیون آماده خدمت رسانی به مشتریان و هموطنان عزیز خود می باشد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن