مقالات

ولتاژ چیست؟

اختلاف جریان چیست؟

ولتاژ که به آن اختلاف پتانسیل الکتریکی و فشار برق هم گفته می شود جا به جا کننده بار های الکتریکی از نقطه ای به نقطه دیگر است. این اختلاف پتانسیل می تواند منجر به برقراری جریان الکتریکی شود. برای میدان الکترواستاتیک، ولتاژ معادل با اختلاف پتانسیل الکتریکی است ولی در حالت کلی که میدان الکتریکی و مغناطیسی با زمان تغییر می‌کنند این دو معادل یکدیگر نیستند. در این حالت پتانسیل مغناطیسی نیز مطرح می‌شود.

 

اختلافات پتانسیل الکتریکی بین نقاط می‌تواند در اثر بار الکتریکی، جریان الکتریکی از طریق یک میدان مغناطیسی و یا توسط میدان‌های مغناطیسی متغیر با زمان یا ترکیبی از این سه ایجاد شود. یک ولت‌متر می‌تواند برای اندازه‌گیری ولتاژ (یا اختلاف پتانسیل) بین دو نقطه در یک سیستم مورد استفاده قرار گیرد. اغلب از پتانسیل مرجع مشترک مانند زمین سیستم به عنوان یکی از نقاط اندازه‌گیری استفاده می‌شود. یک ولتاژ ممکن است منبع انرژی (نیروی برق) یا تلفات، انرژی مصرف شده یا ذخیره شده (افت ولتاژ) باشد.

اندازه‌گیری ولتاژ

برای اندازه گیری ولتاژ باید از اتصال مستقیم و غیر مستقیم نقاطی استفاده کنیم که ولتاژ در آنها اندازه گیری می شود. هنگامی که از ولت متر برای اندازه گیری ولتاژ استفاده می کنیم باید یک سر آن به نقطه اول و سر دیگر آن به نقطه دوم متصل شود.

افت ولتاژ

کاربرد مشترک اصطلاح «ولتاژ» در توصیف ولتاژ دو سر یک دستگاه برقی (مانند مقاومت) است. افت ولتاژ در دستگاه می‌تواند به عنوان تفاوت اندازه‌گیری در هر ترمینال دستگاه با توجه به یک نقطه مرجع مشترک (یا زمین) درک شود. افت ولتاژ تفاوت بین دو قرائت است. دو نقطه در یک مدار الکتریکی که توسط یک هادی ایده‌آل و بدون مقاومت به یکدیگر وصل می‌شوند و در یک میدان مغناطیسی در حال تغییر نیستند اختلاف ولتاژ صفر دارند. هر دو نقطه با همان پتانسیل ممکن است توسط یک هادی وصل شود و هیچ جریانی بین آن‌ها جریان نخواهد داشت.

 

دستگاه‌های اندازه‌گیری

از ابزار هایی که برای اندازه گیری ولتاژ  از آنها استفاده می شود می توان به ولت متر، پتانسیومتر و اسیلوسکوپ اشاره کرد. ولت متر های آنالوگ نیز با اندازه گیری جریان از طریق یک مقاومت ثابت که مطابق با قانون اهم متناسب با ولتاژ موجود در مقاوت است کار می کنند. پتانسیومتر نیز با به تعادل رساندن ولتاژ شناخته شده و ولتاژ شناخته نشده در مدار پل مقدار ولتاژ را اندازه گیری می کند. نحوه کار اسیلوسکوپ هم به این شکل است که با تقویت ولتاژ، از آن برای از بین بردن الکترون در یک مسیر مستقیم کار می کند به نحوی که تغییر شکل آن متناسب با ولتاژ باشد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

Derakhsheshco

درخشش الکتریک بین الملل مرجع پخش و توزیع تجهیزات تست و اندازه گیری ابزار دقیق، تجهیزات برق صنعتی و اتوماسیون آماده خدمت رسانی به مشتریان و هموطنان عزیز خود می باشد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن