مقالات

مولتی متر چیست؟

همه چیز در مورد مولتی متر ها

مولتی متر علاوه بر این که با نام ولت-اهم سنج نیز شناخته می شود یک دستگاه اندازه گیری دستی بوده که توسط آن می توان مقادیر ولتاژ الکتریکی، جریان و مقاومت و سایر کمیت ها را می توان اندازه گیری نمود.

مولتی متر ها به دو دسته آنالوگ و دیجیتال تقسیم می شوند و کاربرد های گسترده ای برای انجام تست هایی از قبیل ولتاژ باتری، تشخیص خطا و یا تشخیص های پیچیده تر دارند. مولتی متر یک دستگاه مناسب برای عیب یابی الکتریکی در موتورها، لوازم خانگی، منابع تغذیه، سیم کشی ها و … می باشد. شما به آسانی می توانید نحوه استفاده از مولتی متر ها را در خانه فرا بگیرید.

آموزش کار با مولتی متر

مولتی مترهای آنالوگ

این دسته از مولتی متر ها بر پایه میکرومتر ها (یک دستگاه برای اندازه گیری آمپراژ) هستند و دارای یک عقربه بوده که توجه به مقیاس تعیین شده بر روی صفحه حرکت می کند. مولتی متر های آنالوگ نسبت به نوع دیجیتال آن ها از قیمت کمتری برخودار بوده اما برای اندازه گیری دقیق، کاربران را با دشواری مواجه می کند. همچنین به طور کلی مولتی متر آنالوگ دقت کافی را نسبت به نوع دیجیتال آن ندارد به خصوص اگر حوزه اندازه گیری تعیین مقدار ولتاژ باشد.

مولتی متر آنالوگ

اگرچه مولتی متر های آنالوگ دارای معایب ذکر شده هستن اما دارای یک حسن بسیار خوب می باشند. در مولتی متر های آنالوگ شما می توانید تغییرات آرام ولتاژ را به سادگی با حرکت عقربه آن مشاهده نمایید. همچنین مولتی متر های آنالوگ به دلیل مقاومت کم و حساسیت بالا در اندازه گیری جریان بسیار با مناسب عمل می کند (در محدوه صفر تا 50 میکروآمپر).

مولتی متر های دیجیتال

مولتی متر های دیجیتال یک نوع بسیار متداول و موجود در بین بازار بوده و طراحی نسبتا پیشرفته ای را برای دارا می باشد. در این مولتی متر ها عدد های دیجیتالی جایگزین صفحه و عقربه شده است و نسبت به مولتی متر های آنالوگ گرانتر هستند. همچنین اگر قابلیت مولتی متر در حالت پیشرفته باشد نیز بسیار گران قیمت تر خواهد بود.

مولتی متر دیجیتال

خرید مولتی متر دیجیتال

استفاده از مولتی متر

اگرچه مولتی متر ها در نوع دیجیتال و آنالوگ عرضه می شوند اما مبنای عملکرد آن ها یکسان است. مولتی متر ها دارای دو کابل تست لید قرمز و سیاه هستند که کابل سیاه به درگاه مشترک و کابل قرمز بنا به کارکرد شما به درگاه مخصوص خود متصل می شود. پس از اتصال کابل ها دستگاه را بر روی حالت مورد نظر خود سوئیچ کرده و در سر کابل در دو طرف سیم یا هدف مورد نظر خود قرار داده و اقدام به اندازه گیری می کنید. در هنگام اندازه گیری باید به محدوده اندازه گیری توجه کنید و دستگاه را برای همان محدوده تنظیم نمایید. در غیر این صورت دستگاه مقدار صحیحی را به شما نشان نداده و یا دچار آسیب می شود. همچنین در هنگام انجام تست برای جلوگیری از شوک الکتریکی از تماس مستقیم دست با قسمت های فلزی کابل ها خودداری نمایید.

گستره کاربرد مولتی متر:

  • اندازه گیری ولتاژ و جریان های متناوب (AC) و  مستقیم (DC)
  • اندازه گیری مقاومت (اهم)
  • اندازه گیری ظرفیت (فاراد)
  • بررسی هدایت (زیمنس)
  • دسیبل
  • سیکل کار (Duty cycle)
  • فرکانس (هرتز)
  • ضریب خودالقایی (هنری)
  • اندازه گیری دما (درجه سلسیوس و فارنهایت)

کاربرد مولتی متر

تجهیزات جانبی

به منظور بهبود کیفیت و کارایی مولتی متر ها برخی تجهیزات جانبی به مولتی متر ها افزوده می شود.

از جمله این تجهیزات می توان به تنظیم سطح نور، تشخیص محیط های اسیدی و بازی و سنجش رطوبت است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

Derakhsheshco

درخشش الکتریک بین الملل مرجع پخش و توزیع تجهیزات تست و اندازه گیری ابزار دقیق، تجهیزات برق صنعتی و اتوماسیون آماده خدمت رسانی به مشتریان و هموطنان عزیز خود می باشد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن