مقالات

موتور الکتریکی چیست؟

معرفی جامع موتور الکتریکی

موتور الکتریکی برای به جریان انداختن و بهره گیری بیشتر از الکتریسیته ساخته شده است. اگر بخواهیم به زبان ساده بیان کنیم موتور الکتریکی نوعی ماشین است. حال این پرسش مطرح میشود که ماشین الکتریکی چیست؟
موتور الکتریکی ابزاری برای تبدیل انرژی الکتریکی به مکانیکی و برعکس است. اگر انرژی الکتریکی به مکانیکی تبدیل شود به آن موتور و انجام برعکس این فرآیند توسط ژنراتورها صورت میپذیرد. ژنراتور برقی از نظر مکانیکی با موتور الکتریکی یکسان است اما با یک جریان معکوس نیرو عمل می کند و انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند.

موتور الکتریکی چیست؟

بیشتر موتورهای الکتریکی از طریق تعامل بین میدان مغناطیسی موتور و جریان الکتریکی در سیم پیچ کار می کنند تا نیرویی به شکل گشتاور بر روی شفت موتور اعمال کنند. موتورهای الکتریکی را می توان با منبع مستقیم جریان (DC) از جمله باتری ها، وسایل نقلیه موتوری یا رکتیفایرها و همچنین منابع متناوب جریان (AC) مانند شبکه برق، اینورتر یا ژنراتورهای الکتریکی تأمین کرد.

اینورتر چیست؟

طراحی موتور های الکتریکی

موتورهای الکتریکی ممکن است با توجه به ملاحظاتی از قبیل نوع منبع نیرو، سبک ساخت داخلی، کاربرد و نوع خروجی آنها طبقه بندی شوند. علاوه بر تقسیم بندی انواع AC در مقابل انواع DC، موتورها ممکن است دارای فازهای مختلفی باشند (تک فاز، دو فاز یا سه فاز) و ممکن است خنک کننده آنها با هوا یا مایع باشند.
از بزرگترین انواع این موتورها برای پیشران کشتی، فشرده سازی خط لوله و برنامه های ذخیره سازی پمپاژ استفاده می شوند. همچنین از دیگر کاربردهای آن میتوان به پنکه های صنعتی، دمنده و پمپ، ابزار و ماشین آلات، لوازم خانگی، ابزارهای برقی و دیسک درایو ها اشاره کرد. در برخی موارد می توان از موتورهای الکتریکی یک مولد و به صورت معکوس استفاده کرد تا بتواند انرژی الکتریکی در حال اتلاف را بازیابی کند.

موتور

موتورهای الکتریکی نیروی خطی یا چرخشی (گشتاوری) تولید می کنند که به منظور انرژی پیشران برخی سازوکارها مانند فن یا آسانسور در نظر گرفته شده است. یک موتور الکتریکی به طور کلی برای چرخش مداوم یا برای حرکت خطی در مسافت قابل توجهی نسبت به اندازه آن طراحی میشود.
اصول کار ترانسدیوسرهایی همچون بلندگو ها و میکروفون ها نیز تبدیل متقابل جریان الکتریکی به انرژی مکانیکی به منظور تولید سیگنال هایی مانند صدا هستند.

در مقایسه با موتورهای احتراق (ICEs)، موتورهای الکتریکی سبک تر و از نظر اندازه کوچکتر، قدرتمندتر و همچنین از نظر مکانیکی ساده و ارزان تر هستند، ضمن اینکه توانایی ایجاد گشتاور فوری و مداوم را با هر سرعتی فراهم می کنند. به طوری کلی این موتور ها راندمان کلی بالاتر و تولید گرما کمتری نسبت به رقیب خود دارند. اما موتورهای الکتریکی در برخی مواقع به اندازه ICE ها کاربردی نیستند زیرا به یک باتری بزرگ و گران قیمت نیاز دارند، در حالی که ICE ها وابسته به مخزن سوخت نسبتاً کوچکی هستند.

ساختار موتور الکتریکی

اجزای اولیه سازنده موتور الکتریکی شامل رسانا، سوییچ، آرمیچر، محور اصلی، آهنربا و منبع توان است که در نمونه های پیشرفته آن میتوان روتور، سیم پیچ، کنترلر موتور، استاتور، تغذیه موتور، air gap و تغییر دهنده جهت جریان را به سیستم برای بهره وری بیشتر اضافه کرد.

اجزا-موتور-الکتریکی

اساس کار موتور الکتریکی

موتور الکتریکی بر اساس قانون بنیادی آهنرباها کار میکند به این صورت که اگر ما دو آهنربا را به صورتی به هم نزدیک کنیم که قطب های ناهمنام با یکدیگر در تماس باشند سپس در میان آنها یک میله آهربایی الکتریکی یا الکترومغناطیسی قرار دهیم یک موتور الکتریکی ابتدایی تشکیل شده است.

موتور الکتریکی

انواع موتورهای الکتریکی

موتور الکتریکی بر حسب کاربردهای آن شامل انواع بسیاری میشود که به معرفی انواع پرکاربرد آن میپردازیم.

موتورهای AC

موتورهای AC از پرکاربرد ترین موتور های صنعتی هستند. قطعات اصلی این تجهیزات متشکل از استاتور، روتور و Air Gap میشود. موتور های الکتریکی AC به دو نوع سه فاز و تک فاز تقسیم می شوند.

موتورهای DC

ماشینی که به منبع توان الکتریکی DC متصل شده و آن را را به نیروی مکانیکی تبدیل می کند موتور DC نام گذاری شده است. کارکرد موتور های DC به آن صورت است که یک رسانای حامل جریان را در یک میدان مغناطیسی قرار میدهد، سپس نیرویی بر آن اعمال می شود که این نیرو عامل توسعه گشتاور می گردد. موتورDC خود به دو نوع تقسیم می شود.

• موتورهای self-excited
• موتورهای separately excited

موتور ac

موتور یونیورسال

از مزایای موتور یونیورسال می توان به توانایی کار کردن این تجهیز با هر دو منبع تغذیه AC و DC اشاره نمود. این مزیت استفاده از این موتورها را به هنگامی که منبع تغذیه AC دارای مشخصه های یک موتور DCباشد را آسان میکند. به طور ویژه میتوان به گشتاور شروع بالا و طراحی بسیار فشرده آن ها نیز اشاره کرد و از جنبه های منفی مشکلات نگهداری و عمرکاری کوتاه آن اشاره شده است.

موتورهای یونیورسال معمولاً در فرکانس های خط برق در محدوده کمتر از 1000 وات یافت می شوند. همچنین در میکسرهای مواد غذایی و ابزارهای قدرت نیز که فقط بصورت متناوب کار می کنند و اغلب دارای تقاضای گشتاور بالا هستند نیز به کار میرود.

موتور یونیورسال

موتورهای پله ای

نوع دیگری از موتورهای الکتریکی موتور پله‌ای (stepper motor) نامیده می‌شود که در آن یک روتور درونی، شامل آهنرباهای دائمی یا هسته‌ی بزرگ آهنی با قطب‌های برجسته که توسط دسته‌ای از آهنرباهای خارجی با کنترل الکترونیکی روشن و خاموش می‌گردند کنترل می‌شود. یک موتور پله‌ای ترکیبی از یک موتور الکتریکی DC و یک سلونوئید است.

همان ‌طور که هر کویل مغناطیس می‌شود، جهت روتور خود را با جهت میدان مغناطیسی تولید شده توسط سیم پیچ منطبق می‌کند. بسته به توالی مغناطیس شدن، روتور ممکن است ساعت‌ گرد یا پادساعت‌ گرد بچرخد. موتورهای پله‌ای ساده توسط بخشی از یک سیستم دنده‌ای در پله‌های معینی قرار می‌گیرند، اما موتورهای پله‌ای کنترل شده، می‌توانند بسیار آرام بچرخند. موتورهای پله‌ای کنترل شده با رایانه یکی از فرم‌های سیستم‌های تنظیم موقعیت است، به ویژه وقتی که بخشی از یک سیستم دیجیتال دارای کنترل فرمان بار باشند.

موتور پله ای

تفاوت موتورهای AC و DC

کنترل پذیری موتورهای DC از موتور های AC آسان تر می باشد ولی طراحی موتور های AC ساده می باشد و همچنین قیمت و هزینه نگهداری پایین آن ها از امتیازات اصلی موتور های AC می باشد.

موتور های ac و dc

برچسب ها
نمایش بیشتر

Derakhsheshco

درخشش الکتریک بین الملل مرجع پخش و توزیع تجهیزات تست و اندازه گیری ابزار دقیق، تجهیزات برق صنعتی و اتوماسیون آماده خدمت رسانی به مشتریان و هموطنان عزیز خود می باشد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن