معرفی محصولمقالات

مقایسه ترموویژن و ترمومتر

ترموویژن و ترمومتر

مقایسه ترموویژن و ترمومتر

دوربین های ترموویژن یا دوربین ترموگرافی که با نامهای ترموگراف ، حرارت سنج ، گرمانگار و دوربین های مادون قرمز نیز شناخته میشوند ابزارهای بسیار پر کاربردی در زمینه نگهداری و تعمیرات پیش بینانه به شمار میروند . بالغ بر 95 درصد عیبوب برقی از قبیل اتصالات سست ، از بین رفتن عایق ها ، رسوب ، خرابی قطعات الکتریکی مانند رله ها ، کنتاکتورها ، فیوزها و بریکرها و …  ، بسیاری از عیوب مکانیکی مانند عدم هم محوری ، لقی مکانیکی ، عیوب بیرینگ ها ، بررسی خوردگی و رسوب در مخازن و لوله ها ، شناسایی سطح سیال در مخازن ، بررسی عیوب الکترونیکی ، کاربردهای امنیتی در اماکن و جاده ها ، کاربرد آتش نشانی در دید در تاریک مطلق و دود غلیظ و … از جمله موارد استفاده دوربین های ترموویژن (ترموگرافی) به شمار می روند .

مقایسه دوربین ترموویژن و ترمومترهای مادون قرمز

در مقایسه ترموویژن و ترمومتر همه می دانیم که ترمومترهای مادون قرمز بسیار مطمئن و کارآمد هستند و اصولا در اندازه گیری نقطه ای دما در صنایع مختلف نسبتا دقیق می باشند اما در زمانی که هدف اندازه گیری یک ناحیه باشد ترمومترها به سادگی دچار خطا شده و ممکن است نقاط معیوب و نیازمند تعمیر از چشمان ما مخفی بمانند و این در حالی است که با یک دوربین ترموگرافی نقاط بسیار کوچک و حتی با اختلاف دمای کمتر از 0.1 درجه سانتیگراد نسبت به اطرا ف قابل مشاهده می باشند .

استفاده از هزاران ترمومتر در آن واحد

همانطور که قبلا گفته شد با استفاده از ترمومتر شما تنها قادر خواهید بود که یک نقطه را در آن واحد اندازه گیری نمائید و این در حالی است که یک دوربین ترموگرافی یک عکس را دریافت کرده و قادر به تحلیل تک تک نقاط آن در آن واحد می باشد .

ضعف های ترمومتر در مقایسه با دوربین ترموویژن یا دوربین ترموگرافی :

کسانی که صرفا فقط با ترمومتر کار کرده باشند; شاید در نگاه اول به مقادیری که توسط ترمومتر قرائت می شود; اطمینان کرده و تحلیل های خود را بر اساس آن مقادیر انجام می دهند;حال آنکه اگر در زمینه تحلیل های حرارتی با دید تخصصی تر نگاه کنیم عواملی بر دمای قرائت شده تاثیر گذار خواهند بود; که نمی توان در ترمومتر اثر آنها رااعمال کرد . از این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد :

1- تاثیر ضرایب تشعشع مواد مختلف که مهمترین پارامتر در قرائت دمای مختلف تجهیزات می باشد

2- تاثیرات دمای محیط و رطوبت اطراف در دمای قرائت شده

3- تاثیرات دمای انعکاس داده شده توسط اجسام مجاور به هدف مورد نظر

4- تاثیرات فاصله گرمانگار تا هدف

همچنین بسیاری از توانایی های تحلیل که توسط دوربین ترموگرافی قابل انجام است توسط ترمومترها امکان پذیر نمی باشد.

برای توضیحات بیشتر روی لینک ترمومتر لیزری و تصویربردار حرارتی کلیک کنید!

برچسب ها
نمایش بیشتر

Derakhsheshco

درخشش الکتریک بین الملل مرجع پخش و توزیع تجهیزات تست و اندازه گیری ابزار دقیق، تجهیزات برق صنعتی و اتوماسیون آماده خدمت رسانی به مشتریان و هموطنان عزیز خود می باشد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن