لوکس متر چیست؟

معرفی لوکس متر و کاربرد های آن

لوکس متر، سولار متر یا نورسنج وسیله ای برای اندازه گیری میزان نور یا روشنایی یک ناحیه می باشد. لوکس معیاری برای بررسی میزان شار نوری است. به عبارت دیگر لوکس مقدار تفاوت نوری است که در محیط های مختلف توسط چشم انسان تشخیص داده می شود. اهمیت این مسئله در این است که میزان نور مناسب در محیط های کاری و اداری، دانشگاهی و مدارس، اتاق ها و … در میزان کارایی افراد تاثیر زیادی دارد.

 

کاربرد های لوکس متر

لوکس متر های در صنایع مختلف از جمله صنعت روشنایی، عکاسی و ویدئو گرافی کاربرد های فراوانی دارند. اغلب عکاسان در محیط های کم نور عکاسی می کنند. با کمک لوکس متر به راحتی میزان نور محیط را اندازه گیری کرده و از آن برای بهتر شدن عکس های خود استفاده می کنند.

 

لوکس متر

کاندلا چیست؟

یک کاندلا (معیار قدرت نور) یک مقدار ثابت است که تقریبا معادل با روشنایی یک شمع است. درحالیکه کاندلا یک واحد انرژی است، دارای یک واحد معادل شناخته شده به عنوان لومِن است، که همان اندازهی نور موجود در محیط را از لحاظ درک چشم انسان اندازه گیری می کند.

لومن چیست؟

یک لومن معادل نور تولیدشده در یک جهت از یک منبع نور با یک کاندلا است. لوکس با توجه به مساحت سطح که این نور منتشر میشود، تأثیر میگذارد که چقدر روشن است. یک لوکس برابر با یک لومِن نور در سطح یک مترمربع است.

نحوه اندازه گیری سطح روشنایی اندازه گیری روشنایی یا روشنایی محیط نیاز به استفاده از لوکس متریا Foot-candle meter دارد; که وسایلی برای اندازه گیری روشنایی هستند; این به طور خاص اندازه گیری شدت نوری است که به چشم انسان میرسد ; این قضیه با اندازه گیری انرژی نور واقعی تولیدشده یا منعکس شده از یک منبع یا منابع نور تفاوت دارد (همانطور که میدانید ذرات نور ماهیت فوتون و انرژی دارند)

مکانیزم یک مبدل لوکس با استفاده از یک سلول عکس برای ضبط نور کار میکند ; سپس لوکس متر این نور را به یک جریان الکتریکی تبدیل میکند و اندازه گیری این جریان اجازه میدهد تا دستگاه بر اساس یک تابع مقدار روشنایی محیط لوکس را بسنجد.

محاسبه شدت نور با استفاده از فرآیند منبع نقطه ای انجام میشود; اندازه گیری شدت نور بسته به میزان شدت و فاصله نور متفاوت است; اگر یک منبع نقطه ای هیچ انعکاسی نداشته باشد; یعنی فقط بخشی از نور تابیده شده به سطح می رسد. تذکر; برای سنجش روشنایی یک محیط بهتر است حدالامکان یک محیط بسته برای کار انتخاب کنید تا از نویز های محیطی در امان بمانید.

 

خرید لوکس متر

 

 

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن