معرفی محصولمقالات

لوکس متر چیست؟

معرفی لوکس متر و کاربرد های آن

لوکس متر، سولار متر یا نورسنج وسیله ای است که برای اندازه گیری میزان نور یا روشنایی یک ناحیه مور استفاده قرار می گیرد. لوکس معیاری است که برای بررسی میزان شار نوری در یک محیط و برای یک منبع نوری از آن استفاده می شود. به عبارت دیگر لوکس مقدار تفاوت نوری است که در محیط های مختلف و از منابع نوری متفاوت توسط چشم انسان تشخیص داده می شود. اهمیت این مسئله در این است که میزان نور مناسب در محیط های کاری و اداری، دانشگاهی و مدارس، اتاق ها و … متفاوت بوده و در میزان کارایی افراد تاثیر زیادی دارد.

لوکس متر

کاربرد های لوکس متر

لوکس متر ها در صنایع مختلف از جمله صنعت روشنایی، عکاسی و ویدئو گرافی کاربرد های فراوانی دارند. از آنجایی که اکثر عکاسان در محیط های کم نور عکاسی می کنند می توانند با کمک یک لوکس متر نور محیط را به طور دقیق اندازه گیری نموده و از اطلاعات به دست آمده توسط آن در جهت بهتر شدن عکس های خود استفاده کنند.

خرید لوکس متر

کاندلا چیست؟

کاندلا یکایی است که برای تعیین میزان روشنایی از آن استفاده می شود. به عبارتی ساده تر کاندلا یکای شدت نور است. شدت نور به میزان نور تابیده شده از یک منبع در جهتی مشخص گفته می شود. یک کاندلا (معیار قدرت نور) مقداری ثابت است که تقریبا معادل با میزان روشنایی یک شمع باشد. درحالیکه کاندلا یک واحد انرژی است، دارای یک واحد معادل شناخته شده به عنوان لومِن است که همان اندازه نور موجود در محیط را از لحاظ درک چشم انسان اندازه گیری می کند.

 

لومن چیست؟

لومن چیست؟

یک لومن معادل نور تولیدشده در یک جهت از یک منبع نور با یک کاندلا است. لوکس با توجه به مساحت سطحی که این نور منتشر می کند، تعیین کننده میزان روشنایی است. یک لوکس برابر با یک لومِن نور در سطح یک مترمربع است.

نحوه اندازه گیری سطح روشنایی، اندازه گیری روشنایی یا روشنایی محیط نیاز به استفاده از لوکس متر یا Foot-candle meter دارد که تجهیزاتی برای اندازه گیری روشنایی هستند. این به طور خاص برای اندازه گیری شدت نوری است که به چشم انسان میرسد و با اندازه گیری انرژی نور واقعی تولیدشده یا منعکس شده از یک منبع یا منابع نور تفاوت دارد (همانطور که میدانید ذرات نور ماهیت فوتون و انرژی دارند).

لوکس متر چیست

نحوه کار لوکس متر

نحوه کار لوکس متر به این شکل است که  با یک مبدل لوکس و تبدیل آن به عکس نور کار می کند. سپس لوکس متر این نور را به یک جریان الکتریکی تبدیل میکند و اندازه گیری این جریان اجازه میدهد تا دستگاه بر اساس یک تابع مقدار روشنایی محیط لوکس را بسنجد.

محاسبه شدت نور با استفاده از فرآیند منبع نقطه ای انجام میشود. اندازه گیری شدت نور بسته به میزان شدت و فاصله نور متفاوت است. اگر یک منبع نقطه ای هیچ انعکاسی نداشته باشد یعنی فقط بخشی از نور تابیده شده به سطح می رسد. برای سنجش روشنایی یک محیط بهتر است حدالامکان یک محیط بسته را برای کار انتخاب کنید تا از نویز های محیطی در امان بمانید.

 

 

 

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

Derakhsheshco

درخشش الکتریک بین الملل مرجع پخش و توزیع تجهیزات تست و اندازه گیری ابزار دقیق، تجهیزات برق صنعتی و اتوماسیون آماده خدمت رسانی به مشتریان و هموطنان عزیز خود می باشد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن