معرفی محصولمقالات

فشار سنج چیست؟

معرفی فشار سنج

فشارسنج دستگاهی است که برای اندازه‌گیری فشار اتمسفر در هواشناسی به کار می‌رود. هرچند اصطلاح «به سبکی هوا» به معنای خیلی سبک است اما باید توجه داشت که وزن هوای روی هر متر مربع از سطح زمین معادل ۱۰۰۰۰ کیلوگرم است. نیروی وارد بر سطح را فشار می‌نامند. هر فشارسنج تشکیل شده‌ است از یک قوطی فلزی تخت و درزبندی شده که درون آن از هوا خالی است. فشار هوا می‌خواهد قوطی را مچاله کند اما چون فلز خاصیت فنری دارد کاملاً مچاله نمی‌شود. با تغییر فشار هوا جدار فلزی قوطی بالا و پایین می‌رود. مجموعه‌ ای از اهرم‌ ها حرکت جدار قوطی را به حرکت عقربه‌ ای بر روی صفحهٔ مدرج (شبیه صفحهٔ ساعت) تبدیل می‌کند.

با بالا رفتن از سطح زمین (مثلاً با هواپیما) و همچنین با تغییر شرایط آب و هوا، فشار هوا کم می‌شود. فشارسنج را برای سنجش ارتفاع پرواز هواپیما از سطح زمین و نیز برای پیش‌بینی وضع هوا به کار می‌برند. در هواشناسی فشار هوا را بر حسب میلی بار (mb) بیان می‌کنند. میانگین فشار هوا در مجاورت سطح دریا در حدود ۱۰۰۰mb است.

 

فشار سنج

فشار

فشار یک کمیت اسکالر است که به صورت نیرو Fبر واحد سطح A تعریف می‌ شود واحد آن پاسکال Pa است که به صورت  (N/m²) تعریف می شود. به عبارتی یک پاسکال برابر با نیروی یک نیوتون وارد بر سطح یک مترمربع است. پاسکال با نماد Pa  در دستگاه بین المللی یکاها (SI) نمایش داده می شود. به بیانی دیگر هنگامی که نیروی F به یک سطح مشخص A اعمال می‌شود، تنش (Stress) در اجزای آن سطح به‌وجود می‌آید که باعث فشرده شدن اجزای تحت تنش می‌شود. هرچه نیرو به سطح کوچکتری وارد شود، فشار بیشتری ایجاد می‌شود. اگر نیروی وارد به یک سطح مشخص افزایش یابد، فشار وارد به سطح بیشتر می‌شود.

 

انواع فشار سنج

برای اندازه گیری فشار با توجه به نوع سیال مورد نظر که قصد اندازه گیری فشار آن را داریم، سایر موارد نظیر دامنه و میزان فشار و شرایط محیطی محل  نیز می‌ بایست در نظر گرفته شود تا نوع فشارسنج مناسب انتخاب شود.

فشارسنج‌ ها با توجه به مکانیزم عملکرد و نوع ساختارشان به سه گروه کلی تقسیم می‌شوند:

 1. مانومتر ها
 2. فشارسنج های ارتجاعی
 3. فشارسنج‌ های الکتریکی

 

مانومتر ها شامل چهار دسته کلی زیر هستند:

 • مانومتر مخزنی Barometer
 • مانومتر ساده Piezometer
 • مانومتر U شکل U Tube Manometer
 • مانومتر مورب Inclined Manometer

 

فشارسنج‌ های ارتجاعی نیز به چهار دسته کلی تقسیم می شوند:

 • فشارسنجهای دیافراگمی Diaphragm pressure gauges
 • فشارسنج‌های کپسولی Capsule pressure gauge
 • بلوزها Bellows Tube
 • بوردون تیوب ها Bourdon Tube

 

فشارسنج‌ های الکتریکی نیزدارای دو ساختار کلی

 • استرین گیج ها GagesStrain
 • فشارسنج‌های پیزوالکتریک piezoelectric هستند.

 

درخشش الکتریک بین الملل

برچسب ها
نمایش بیشتر

Derakhsheshco

درخشش الکتریک بین الملل مرجع پخش و توزیع تجهیزات تست و اندازه گیری ابزار دقیق، تجهیزات برق صنعتی و اتوماسیون آماده خدمت رسانی به مشتریان و هموطنان عزیز خود می باشد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن