مقالات

صوت سنج چیست ؟

معرفی صوت سنج

صوت سنج ها برای اندازه گیری تراز فشار صوتی طراحی شده اند. هر چند قابلیت های تراز سنج های صوتی می تواند متنوع باشد اما به طور کلی هر تراز سنج صوت حداقل دارای سه بخش اساسی است :

میکروفون

میکروفون ها را به چهار گروه اصلی تقسیم می کنند: خازنی ، دینامیک ، الکتره و کریستالی

پردازشگر

پردازشگر دستگاه تراز سنج شامل تقویت پالس ، کاهش دهنده ، شبکه توزیع فرکانس ، شبکه سرعت پاسخ دستگاه و مدار های محاسب برای منظور های خاص می باشد.

شبکه توزیع فرکانس

با توجه به اینکه دستگاه ترازسنج می تواند برای منظور های مختلفی به کار رود لذا می توان مقادیر تراز فشار سنج را بر اساس شبکه های مختلف توزین فرکانس که در برخی دستگاه ها پیش بینی شده است انتخاب نمود.

 

شبکه A

مقادیر تراز فشار صوت متناسب با حساسیت گوش انسان توزین می گردد.تراز اندازه گیری شده در این وضعیت بر حسب DBA بیان می گردد.

شبکه B

این شبکه بیان کننده عکس العمل گوش در تراز های بالاتر از 60 دسی بل است. این شبکه در عمل استفاده چندانی ندارد ولی برای تراز های حدود 55 تا 85 دسیبل مناسب است.

شبکه C

برای اهداف تجزیه فرکانس صوت ، کنترل صدا و تراز های فشار بالاتر از 85 دسی بل استفاده می شود.

شبکه D

این شبکه در بررسی صدای ترافیک وسایل حمل و نقل هوایی استفاده می گردد و اثرات تشدیدی گوش در فرکانس های بالاتر از 1000 هرتز را به خوبی لحاظ می کند.

شبکه LIN

این این شبکه مقادیر تراز فشار صوت در فرکانس های مختلف توسط دستگاه های تراز سنج صوت بدون تغییر در کمیت نمایش داده می شود.

اندازه گیری صدا در این شبکه برای اهداف کنترل صدا و یا اهداف صنعتی کاربرد دارد.

شبکه پاسخ دستگاه

اصوات مختلف اعم از یکنواخت ، متغیر و کوبه ای در طول زمان تداوم خود دارای تغییرات دامنه فشار بوده و این تغییرات در برخی از آنها لحظه ای است.

برای اندازه گیری انواع صدا نمی توان حساسیت عکس العمل زمانی دستگاه را یکسان در نظر گرفت.در دستگاه های تراز سنج برای هر نوع صوت از یک سرعت مناسب استفاده می شود که شامل موقعیت برای صدای یکنواخت یا منابع صوتی ساکن بوده و حساسیت دستگاه در حد یک ثانیه برای درک تغییرات دامنه ی صدا می باشد.

 

موقعیت FAST

برای اندازه گیری تراز فشار صوت منابع متحرک یا اصوات متغیر با زمان و نوبتی متناسب بوده و دستگاه تغییرات سریع دامنه در حد میلی ثانیه را درک می کند.

موقعیت IMPLUSE

برای اندازه گیری اصوات کوبه ای یا ضربه ای مناسب بوده و دستگاه تراز سنج تغییرات دامنه صدا در حد میکروثانیه را درک می کند.

نمایشگر

نمایشگر دستگاه تراز سنج صوت می تواند عقربه ای ، دیجیتال ، نوار نورانی و یا نقطه نوری باشد. دقت اندازه گیری و قرائت در نوع دیجیتالی بیشتر بوده و از این نقطه نظر ارجهیت دارد.

کالیبراسیون داخلی

برخی دستگاه های تراز سنج می توانند مدار های داخلی خود را غیر از میکروفون به صورت داخلی کالیبره نمایند. این عمل بدون استفاده ار کالیبراتور و با استفاده ار خصوصیات خود دستگاه صورت می گیرد.

کالیبراسیون خارجی

برای این کار با استفاده از کالیبراتور استاندارد و توجه به دستور العمل دستگاه تراز سنج ، کالیبراتور روشن شده و تراز فشار صوت اندازه گیری می گردد. سپس عدد نمایش داده شده توسط نمایشگر را با استفاده ار پیچ تعبیه شده روی دستگاه به عدد تراز فشار کالیبراتور می رسانیم.

 

درخشش الکتریک بین الملل

برچسب ها
نمایش بیشتر

Derakhsheshco

درخشش الکتریک بین الملل مرجع پخش و توزیع تجهیزات تست و اندازه گیری ابزار دقیق، تجهیزات برق صنعتی و اتوماسیون آماده خدمت رسانی به مشتریان و هموطنان عزیز خود می باشد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن