مقالات

توالی سنج فاز چیست و چه کاربرد های دارد؟

معرفی توالی سنج

توالی سنج فاز چیست و چگونه کار می کند؟

از توالی سنج فاز برای تشخیص توالی منبع در مدارهای الکتریکی سه فاز استفاده می شود.
با تغییر توالی منبع تغذیه فاز، می توان جهت چرخش موتورهای الکتریکی سه فاز را تغییر داد. و همچنین عملکرد صحیح دستگاههای اندازه گیری مانند دستگاه اندازه گیری انرژی 3 فاز و کنترل خودکار دستگاهها نیز به توالی فاز بستگی دارد. انواع مختلفی از آزمایش کنندگان توالی فاز در بازار امروز مانند تماسی یا غیر تماسی موجود است ،استاتیک(ساکن) و یا چرخشی و…،در طیف گسترده ای از رده بندی ولتاژ یا نیرو استفاده می شود.

مشاهده و خرید توالی سنج فاز

توالی فاز چیست؟

توالی ای که در آن سه ولتاژ فاز به حداکثر مقدار مثبت خود می رسد به عنوان توالی فاز تعریف می شود. این به رابطه بین ولتاژ یا جریان در سیستم سه فاز وجود دارد.
سه مرحله را به عنوان فازهای قرمز-R ، زرد-Y و آبی-B در نظر بگیرید.

توالی فاز می تواند به عنوان RYB انجام شود اگر R حداکثر مقدار خود را ابتدا با توجه به مرجع در جهت ضد جهت عقربه ساعت و به دنبال آن در مرحله Y 120 درجه بعد ، و مرحله B ،B 240 درجه دیرتر از مرحله R بدست آورد. توالی فاز را می توان به عنوان RBY در نظر گرفت اگر R به دنبال مرحله B در دمای 120 درجه بعد و مرحله Y در مرحله 240 دیرتر از مرحله R قرار داشته باشد. RYB به عنوان یک توالی مثبت در نظر گرفته می شود ، در حالی که RBY یک منبع توالی منفی است ، همانطور که در شکل بالا نشان داده شده است.

 

توالی سنج فاز و اصل کار آن چیست؟

توالی سنج فاز برای تشخیص توالی فاز در مدارهای سه فاز استفاده می شود و انواع مختلفی از نشانگر توالی فاز وجود دارد که به شرح زیر است:

1-حالت چرخشی یا گردشی(Rotating)

2-حالت ایستا یااستاتیک(Statics)

به طور مثال در شکل زیر یک توالی سنج فاز چرخشی را مشاهده می نمایید:

 

توالی سنج فاز

ساز و کار این دستگاه ها بر اساس موتور های القایی است. اصل چرخش نشانگر توالی فاز نوع مشابه موتور سه فاز است.

برای درک بهتر این شاخص ها کار یک موتور را در نظر بگیرید:

بگذارید فرض کنیم که عرضه سه فاز به موتور داده شده دارای توالی فاز RYB است. سپس موتور در جهت عقربه های ساعت می چرخد و اگر توالی فاز تأمین معکوس شود ، موتور در جهت خلاف جهت عقربه های ساعت می چرخد،این ممکن است باعث ایجاد مشکلات جدی در بار و کل سیستم شود. هنگامی که یک منبع تغذیه سه فاز به سیم پیچ ها داده می شود، در این صورت کویل ها یک میدان مغناطیسی دوار را تولید می کنند و این میدان مغناطیسی در حال چرخش ، همانطور که در نمودار نشان داده شده است ، EMF Eddy را در دیسک آلومینیومی قابل چرخش تولید می کند. این EMF Eddy جریان عصبی را روی دیسک آلومینیوم تولید می کند ، به دلیل تعامل جریان های گرداب با میدان مغناطیسی در حال چرخش ، گشتاور تولید می شود که باعث چرخش دیسک آلومینیوم می شود. چرخش جهت عقربه های ساعت دیسک ، دنباله را RYB نشان می دهد ، و چرخش خلاف عقربه ساعت دیسک نشان دهنده تغییر در دنباله فاز است.

توالی سنج فاز استاتیک:

توالی سنج فاز

 

اگر دنباله فاز RYB باشد ، لامپ B از لامپ A روشن تر می شود و  اگر توالی فاز معکوس شود  آنگاه لامپ A از لامپ B روشن تر می شود ، همانطور که در شکل زیر آمده است. فرض کنید که دنباله فاز RYB است ، و ولتاژ ها را با توجه به نمودار Vry ، Vyb ، Vbr در نظر بگیرید و ما داریم:

 

 

در اینجا ، با فرض یک عمل متعادل به گونه ای که Vry = Vbr = Vyb = V داشته باشیم. می دانیم که مقدار جبری تمام جریانهای فاز برابر است ، بنابراین می توانیم معادله زیر را بدست آوریم.

Ir+Iy+Ib=0

از معادلات فوق ، نسبت Ir و ly 0.27 را بدست می آید.

این نشان می دهد که ولتاژ در لامپ A تنها 27 درصد لامپ B است. بنابراین ، از این ، می توانیم مشاهده کنیم که در صورت توالی فاز RYB ، لامپ B درخشان تر از لامپ A خواهد بود. در حالی که در صورت دنباله فاز معکوس ، لامپ A از لامپ B روشن تر است.

به طور مشابه ، از مدار بالا با تعویض سلف با خازن ، همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است ، نشانگر شبیه به نشانگر فاز فوق عمل می کند. در اینجا دو مقاومت به صورت سری با دو لامپ نئون وصل شده اند تا لامپ ها از ولتاژهای بیش از جریان و خرابی محافظت کنند. اگر منبع تغذیه سه فاز در توالی RYB باشد ، لامپ A روشن خواهد بود و لامپ B خاموش خواهد بود و اگر دنباله تأمین معکوس شود ، لامپ A در هنگام خاموش شدن لامپ B خاموش خواهد شد.

جستجوگر توالی فاز:

برای درک بهتر این پروژه ، در اینجا ما یک پروژه جستجوگر دنباله فاز برای شناسایی مراحل عرضه سه فاز طراحی کرده ایم. همانطور که می دانیم ، اگر دنباله سه مرحله تأمین تغییر یافته یا معکوس شود ، بارهای مانند موتورهای سه فاز در جهت معکوس کار می کنند که ممکن است منجر به خطای دائمی شود. بنابراين ، براي تشخيص توالي فاز ، از چك كننده توالي سه مرحله استفاده مي شود كه از دروازه هاي NAND و OR تشكيل شده است. اگر توالی مناسب باشد ، چراغ های LED به دلیل اینکه سیگنال تحریک را از دروازه ها دریافت نمی کنند ، در جهت عقربه های ساعت کار می کنند.

توالی سنج فاز

در این پروژه ، دروازه های NAND و OR به گونه ای قرار می گیرند که سیگنال منطقی تولید می کنند که بیشتر به میکروکنترلر داده می شود.

اگر توالی تغییر کند ، سپس گیت ها سیگنال ورودی را از طریق یک تایمر به میکروکنترلر منتقل می کنند تا LED ها را هدایت کنند به گونه ای که اینها نشان دهنده تغییر توالی فاز با چرخش در جهت عقربه های ساعت برای مدتی و خلاف جهت عقربه های ساعت برای مدتی پس از دریافت سیگنال تحریک است. در این حالت ، ما می توانیم با استفاده از انتخاب خودکار هر فاز موجود در سیستم عرضه سه فاز ، تأمین مداوم بار بحرانی را حفظ کنیم. این مربوط به انواع متد دنباله فاز و کار با یک مدار عملی شده است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

Derakhsheshco

درخشش الکتریک بین الملل مرجع پخش و توزیع تجهیزات تست و اندازه گیری ابزار دقیق، تجهیزات برق صنعتی و اتوماسیون آماده خدمت رسانی به مشتریان و هموطنان عزیز خود می باشد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن