معرفی محصولمقالات

ترموویژن چیست؟

دوربین حرارتی چیست؟

ترموویژن ها یا دوربین های حرارتی (حرات سنج) شکل های مختلف و علکرد های گوناگون عرضه و تولید می شوند که عمدتا کاربرد مشابهی دارند. در این مقاله سعی شده است به طور اجمالی به آن بپردازیم.

دوربین های ترموویژن (Thermovision Camera) عمدتا به صورت دستی طراحی می شوند که قابلیت جا به جایی بهتری دارند. اما به صورت سربند جهت مقاصد آتش نشانی برای سهولت در اطفای حریق و حتی مقاصد نظامی نیز ساخته می شوند. دوربین های حرارتی دارای پنج جزء اصلی شامل سیستم نوری (Optic System)، آشکار ساز، تقویت کننده، پردازش گر سیگنال و پردازش گر تصویر هستند. اکثر دوربین های حرارتی بر اساس  ترکیب رنگ مشکی برای نقاط نرمال حرارتی و برجسته سازی نقاط بحرانی داغ کار می کنند. نقش به سزای کاربرد ترموویژن در کمک به آتش نشان ها در تعیین  مکان آتش سوزی در میان انبوه دود ناشی از آتش و نیز سایر شرایط بدیهیست.

 

ترموویژن چیست؟

اولین آشکارساز مادون قرمز که بعد ها به دوربین ترموویژن و یا دما نگار معروف شد توسط فیزیکدان مجارستانی Kalman Tihanyi برای پدافند هوایی انگلستان ساخته شد. نمونه های اولیه ترموویژن ها برای مقاصد غیر نظامی در سال 1992 ساخته شدند اما نمونه کامل آنها برای عرضه جهانی در سال 2007 با وزن 1.5 پوند که مقدار زیادی است عرضه شدند.

 

مشاهده و خرید ترموویژن

 

کاربرد های ترموویژن

دوربین های حرارتی دارای کاربرد های مختلف اعم از نظامی و غیر نظامی هستند و در ادبیات بین المللی به تجهیزات با کاربرد دوگانه (Dual-Use Technology) معروفند. ترموویژن ها وضوح X480 و X640 را در سطح مقررات تسلیحاتی درجه بندی می کنند. همان طور که در بخش قبل گفته شد دوربین های ترموویژن در ابتدا جهت مقاصد نظامی ساخته شد اما به تدریج به ابزاری کاربردی در عملیات های آتش نشانی و … تبدیل شدند. دوربین ترموویژن در برق جهت صحولت کار تکنسین های تعمیر و نگهداری خطوط و در صنعت ساختمان جهت آگاهی از نشت گرما و جلوگیری از اتلاف انرژی به کار می رود. همچنین این تجهیز با نام تجاری دوربین دید در شب در اتومبیل های لوکس نیز کاربرد دارد. ترموویژن در پزشکی جهت بررسی فعالیت های فیزیولوژیک بدن ، واکنش های بدن مثل تب و … نیز به کار میرود.

به طور کل تکنولوژی ترموویژن ها در مواردی همچون دوربین های دید  در شب، بازرسی ساختمان در حیطه گرمایش، سرمایش و ممیزی انرژی، دوربین های جنگی و صلاح گرم، ترموگرافی پزشکی، دامپزشکی، تشخیص، تعمیر و نگهداری تجهیزات توزیع برق از قبیل برج های ترانسفورماتور و پانل های توزیع، ستاره شناسی، تصویر بردای های شیمیایی، تست های غیر تخریبی، کاوش های باستان شناسی و جغرافیایی و … استفاده می شوند.

کاربرد های ترموویژن

کاربرد ترموویژن در برق

امروزه ترموویژن ها در صنعت برق با توجه به نیاز های روز افزون به انرژی برق و به حداقل رساندن قطعی ناخواسته برق، پایداری سیستم و رضایت مندی مشترکان و در نهایت حس اعتماد مشتریان به سیستم برق رسانی، برنامه نگهداری و تعمیر پیشگیرانه تنظیم می شوند. با توجه به تجربیات کاری بسیاری از این قطعی های ناخواسته به اتصالات و جمپر ها و کابل کشی ها و کلمپ های متصل به تجهیزات مربوط می شود. ترموویژن در برق به کاربران خود کمک می کند تا این نوع اتصالات برای بررسی مقدار دما یا سایر پارامتر ها وارسی شوند.

مقایسه ترموویژن و ترمومتر

 

خاصیت

خاصیت دما نگهداری وظیفه عمده دوربین های حرارتی است که به کاربر خود اجازه میدهد بدون قطع تجهیزات و متصل کردن آن به تجهیزی خاص دمای نقطه مورد نظر را قرائت و با دمای محیط مقایسه کند. با ترموویژن در برق و صنایع وابسته می توان شرایط نقاط مهم مورد بررسی را سنجید و برای رفع عیب احتمالی اقدام کرد و از قطعی های محتمل به خصوص در زمان پیک بار جلوگیری به عمل آورد.

با استفاده از دوربین های ترموویژن در صنعت برق بعد از رفع عیب نیر می توان تجهیز را وارسی کرد و از رفع عیب آن تجهیز اطمینان کامل حاصل کرد. در استفاده از دوربین ترموویژن بایستی دقت نمود تا نقاط گرم به صورت اشتباهی شناسایی نشوند. به عنوان مثال وجود حرارت در سیم پیچ ترانس امری بدیهی می باشد . یا با روشن بودن یک هیتر در تابلوی محوطه پست  و شناسایی آن توسط دوربین حرارتی فرض را بر وجود اتصالات در مدار نگذاریم. مناسبترین زمان برای انجام بازدید ها توسط ترموویژن در پست های برق حدود غروب آفتاب است که میزان گرمای موثر آفتاب بر تجهیزات کمتر گشته و نور های اضافی روز مانع از دید دقیق حرارت بر روی دستگاه دوربین حرارتی نمی شود.

کاربرد های ترموویژن

کلام آخر

دوربین های ترموویژن امروزی بسیار سبک و با کارایی بالا تولید می شوند. با استفاده دوره ای از آنها در پست های برق درصد بالایی از عیوبی که در آینده رخ خواهند داد را می توان شناسایی و از وقوع آن های پیشگیری نمود. در بعضی از شرکت های توزیع در استانهای بزرگ کشورمان نیز از این دستگاه استفاده می شود که بسیار با استقبال مواجه بوده است. در بسیاری از موارد دیده شده که حتی با سفت بودت اتصالات باز هم نقاطی با حرارت بالا داشته ایم که با بررسی مجدد ، انجام تست مقاومت اهمی مشاهده می شود ( به دلیل دفرمه بودن و یا قالب گیری بد آلات اتصال) این نقاط داغ پدیدار می شوند.

به طور کلی و در یک نگاه به دوربین های حرارتی در برق ، برای کوچک کردن عایق ها ، بررسی افزایش دما در اتصالات محوری ، بررسی گرمای بیش از حد در اتصالات ، اختلال در اتصالات شبکه برق ، پست های برق (ترانسفورماتورها ، سیستم خنک کاری ، تب پنجره ها ، اتصالات ، رله ها و بریکرها) و بررسی تمام عیوبی که با افزایش دما همراه باشند استفاده می شود.

درخشش الکتریک بین الملل
برچسب ها
نمایش بیشتر

Derakhsheshco

درخشش الکتریک بین الملل مرجع پخش و توزیع تجهیزات تست و اندازه گیری ابزار دقیق، تجهیزات برق صنعتی و اتوماسیون آماده خدمت رسانی به مشتریان و هموطنان عزیز خود می باشد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن