مقالات

تایمر چیست؟

معرفی تایمر

تایمر (Timer) یک قطعه کنترلی می باشد که یک سیگنال ورودی دریافت نموده و پس از گذشتن یک زمان تاخیر (که از پیش تعیین شده است) یک سیگنال خروجی ارائه می دهد. از تایمرها در فرآیندهای متنوعی در ماشین ها و خطوط تولید استفاده می شود. به عبارتی دیگر یک تایمر یک نوع خاص از ساعت است که برای اندازه گیری دوره های زمانی مختلف به کار می رود.

تایمر چیست؟

تایمر در صنعت

اگر بخواهیم از دید صنعتی این وسیله را تعریف کنیم تایمرها یا رله های زمانی یکی از تجهیزات فرمان دهنده مدارهای کنترل اتوماتیک هستند که همچون رله های کنترلی وظیفه کنترل مدار را برای مدت زمان معینی برعهده دارند. تفاوت اصلی تایمر ها با رله های کنترلی در این است که رله های کنترلی بر کمیت های الکتریکی نظارت می کنند، اما رله های زمانی یا همان تایمرها، وظیفه زمان سنجی و ایجاد تقدم و تاخر را برعهده دارند. یکی دیگر از تفاوت­های رله های زمانی یا رله­ های کنترلی این است که رله های کنترلی نمودار هایی پیوسته دارند اما تایمرها نمودار هایی گسسته دارند.

شناخت و استفاده­ ی به جا از تایمرها می­تواند در پروسه های صنعتی بسیار مهم باشد. در صورت استفاده به جا از یک تایمر، علاوه بر پیاده سازی بهتر مدارها سرعت مونتاژ تابلو زیاد شده، قطعات و هزینه کم و مدار ساده و ایمن می­گردد. به عنوان مثال در طراحی تابلو ستاره-مثلث، پیش از این از تایمر تاخیر در وصل معمولی در کنار چند کنتاکت کمکی و مداری نسبتاً پیچیده استفاده می ­شد اما امروزه با تایمرهای ستاره-مثلث، تابلویی بسیار ساده تر و با سیم کشی کمتر، امن تر و بدون نیاز به کنتاکت های کمکی امکان پذیر می باشد

خرید تایمر

تایمر صنعتی

انواع تایمر

از نظر ساخت و طراحی و همچنین نحوه کارکرد تایمرها به دو گروه اصلی تایمر آنالوگ و دیجیتال تقسیم می شوند.

تایمر آنالوگ ساده ترین نوع تایمر ها و اولین در نوع خود بودند. نحوه کار تایمر های آنالوگ به این شکل است که یک چراغ کوچک به عنوان نشان دهنده روشن و خاموش بودن تایمر دوی آن قرار دارد. گرچه تایمر های آنالوگ قدیمی ترین نمونه های موجود در بازار هستند اما هنوز هم کاربرد های بسیاری در حوزه های مختلف دارند.

نسل جدید تایمر ها با عنوان تایمر های دیجیتال شناخته می شوند. در ساخت این نوع تایمر ها از مدار های الکتریکی استفاده می شود و معمولا دارای یک صفحه نمایش کوچک برای نمایش اطلاعات به کاربر هستند. کاربر می تواند تنظیمات دلخواه خود را از طریق کلید های تایمر اعمال نموده و نتیجه را در نمایشگر آن مشاهده کند.

انواع تایمر

از نظر عملکردی تایمرها را می توان به دو دسته تقسیم کرد:

دسته ی اول تایمرها آنهایی هستند که شمارش واحدهای زمانی آنها از صفر شروع می شود و به سمت عدد بزرگتر می رود که به این تایمرها اصطلاحاً stopwatch گفته می­شود. دسته دوم هم آنهایی هستد که از یک نقطه مشخص زمانی به سمت صفر شمارش می کنند. عملکرد تایمر بدین صورت است که پس از اتصال ولتاژ تغذیه دستگاه می­تواند خروجی را با تاخیر های زمانی معین یا حتی بلافاصله، قطع و وصل نماید. امروزه به جهت اهمیت صرفه جویی و بهینه سازی مصرف انرژی استفاده از تایمر ها اهمیت دوچندان یافته است.

انواع Timer

کاربرد ها
 • کنترل حالات مختلف مدار در یک زمان مشخص
 • اتوماسیون های تولید و تابلو های برق صنعتی
 • طراحی مدار های فرمان که نیاز به زمان سنجی دارند
 • فرآیند های تولیدی و صنعتی
 • زمانبندی پمپ های آب
 • روشن و خاموش کردن دستگاه های مختلف در زمان های دلخواه
مواردی که در خرید تایمر باید دانست
 • محل استفاده­ ی تایمر
 • ولتاژ تغذیه
 • جریان مجاز کنتاکت خروجی آن
 • مدهای کاری
 • چگونگی نصب
 • ابعاد
 • محدوده رنج زمانی
برچسب ها
نمایش بیشتر

Derakhsheshco

درخشش الکتریک بین الملل مرجع پخش و توزیع تجهیزات تست و اندازه گیری ابزار دقیق، تجهیزات برق صنعتی و اتوماسیون آماده خدمت رسانی به مشتریان و هموطنان عزیز خود می باشد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن