معرفی محصولمقالات

اینورتر چیست؟

اینورتر و کاربرد های آن

اینورتر وسیله ای است که درحکم یک مبدل ولتاژ عمل می کند. وظیفه اینورتر تبدیل جریان مستقیم (DC) به جریان متناوب (AC) می باشد. ولتاژ ورودی به این دستگاه ها مستقیم و عموما کمتر از ولـتاژ خروجی متناوب از آن است. بسته به کشوری که برای آن اینورتر سفارش داده می شود ولتاژ خروجی می تواند 120 و یا 240 ولت باشد.

اینورتر ها می توانند به عنوان یک ابزار مستقل برای سایر دستگاه های صنعتی از قبیل دستگاه سنجش نور خورشید (Solar power) و یا به عنوان یک منبع تغذیه پشتیبان برای باتری های شارژ شونده استفاده شوند. همچنین از اینورتر ها به عنوان یک منبع تغذیه جریان یا UPS نیز استفاده می گردد.

به عنوان مثال یک شبکه اصلاح شده را در نظر بگیرید که در آن جریان ورودی در  UPS به یک اینورتر جریان مستقیم باشد، در این حالت اینورتر در UPS در هنگام وجود برق و یا خرابی باتری یک جریان اصلاح شده و تغییر یافته AC به شما ارائه می دهد.

اینورتر ها بر اساس تغییر شکل موج به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شوند. هر یک از انواع اینورتر ها قابلیت ارائه جریان های مختلف، مزایا و معایبی هستند. به دلیل تبدیل جریان مستقیم به متناوب کاربرد های وسیعی را در برق، الکترونیک و وسایل الکتریکی برخوردار هستند و نقش بسیار مهمی در روشن شدن دستگاه ها دارا  می باشند.

اساس کار اینورتر ها

اساس کار اینورتر ها در مدارهای اساسی شامل یک اسیلاتور، مدار کنترل ، مدار درایو برای دستگاه های نیرو، دستگاه های سوئیچینگ و ترانسفورماتور است. اینورتر ها با تبدیل انرژی ذخیره شده در منبع DC مانند باتری و تبدیل ولتاز مستقیم، ولتاژ متناوب حاصل می کند. همچنین اینورتر ها از یک خروجی یکسو کننده یک ولتاژ متناوب تولید می کنند. این کار با استفاده از دستگاه های سوئیچینگ که به طور مداوم در حال روشن و خاموش شدن هستند، انجام می شود و سپس با استفاده از ترانسفورماتور پیموده می شود.

ولتاژ ورودی DC توسط دستگاههای برق مانند MOSFET یا ترانزیستورهای برق و پالس های تغذیه شده به طرف اصلی ترانسفورماتور روشن و خاموش می شود. ولتاژ متغیر اولیه باعث ایجاد ولتاژ متناوب در سیم پیچ ثانویه می شود. ترانسفورماتور همچنین به عنوان تقویت کننده عمل می کند که ولتاژ خروجی را با نسبت تعیین شده به نسبت چرخش افزایش می دهد. در بیشتر موارد ، ولتاژ خروجی از 12 ولت استاندارد عرضه شده توسط باتری ها به 120 ولت یا 240 ولت AC افزایش می یابد.

سه مرحله خروجی اینورتر که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد عبارتند از:

1- فشار کشش با ترانسفورماتور شیر در مرکز

2- نیم پل فشار کشش یا پل کامل فشار کشیدن

3-. فشار با استفاده از شیر آب میانی محبوب ترین به دلیل سادگی و نتایج تضمین شده آن است. (با این حال، از ترانسفورماتور سنگین تر استفاده می کند و راندمان پایین تری دارد)

 

شکل موج خروجی اینورتر

اینورترها مطابق شکل موج خروجی آنها طبقه بندی می شوند که سه نوع رایج آن عبارتند از موج مربع، موج سینوسی خالص و موج سینوسی اصلاح شده.

موج مربع آن ساده و ارزان تر است، با این وجود کیفیت پایین تری را نسبت به دو مورد دیگر دارا می باشد. موج مربع اصلاح شده کیفیت انرژی بهتری را ارائه می دهد (THD ~ 45٪) و برای بیشتر تجهیزات الکترونیکی مناسب است. این پالس مستطیل شکل است که دارای نقاط مرده ای بین نیمه چرخه مثبت و نیمه چرخه منفی (در THD حدود 24 درصد) است.

 

اینورتر موج سینوسی واقعی دارای بهترین شکل موج با کمترین THD در حدود 3٪ است. با این حال، این نوع گران تر از بقیه مدلهاست و در برنامه هایی مانند تجهیزات پزشکی، استریو، پرینتر های لیزری و سایر برنامه های کاربردی که به شکل موج سینوسی احتیاج دارند استفاده می شود. اینها همچنین در اینورترهای اتصالات شبکه و تجهیزات متصل به شبکه استفاده می شود.

 

کاربرد ها:

اینورترها برای انواع مختلفی از برنامه ها استفاده می شود كه از آداپتورهای كوچك ماشین گرفته تا كاربردهای خانگی یا اداری و سیستم های گرید بزرگ متغیر است.

1- منبع تغذیه بدون وقفه
2- به عنوان اینورترهای مستقل
3- سیستم های خورشیدی
4- به عنوان بلوک ساختمان منبع تغذیه حالت روشن

برچسب ها
نمایش بیشتر

Derakhsheshco

درخشش الکتریک بین الملل مرجع پخش و توزیع تجهیزات تست و اندازه گیری ابزار دقیق، تجهیزات برق صنعتی و اتوماسیون آماده خدمت رسانی به مشتریان و هموطنان عزیز خود می باشد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن